Přeskočit na obsah

Rok 1979

  • R

Rok 1979 byl plný významných událostí po celém světě. Níže je seznam několika významných událostí, které se staly v roce 1979:

  1. Islámská revoluce v Íránu: Dne 1. dubna byl íránským duchovním vůdcem Ajatolláhem Rúholláhem Chomejním nastolen islámský stát v Íránu poté, co byl šáh Mohamed Rza Pahlaví svržen a Írán se stal islámskou republikou.
  2. Sovětský svaz napadl Afghánistán: Dne 27. prosince 1979 začala sovětská invaze do Afghánistánu, která měla za cíl upevnit komunistický režim v zemi. Tento konflikt trval až do roku 1989 a měl dalekosáhlé geopolitické dopady.
  3. Vznik Solidarity v Polsku: Dne 31. srpna byla založena nezávislá odborová organizace Solidarita v Polsku, která se postavila proti komunistickému režimu v zemi. Solidarita se stala významným hnutím za demokracii a lidská práva a hrála klíčovou roli v procesu pádu komunistického režimu v Polsku.
  4. Útok na Velvyslanectví Spojených států v Teheránu: Dne 4. listopadu bylo americké velvyslanectví v Teheránu v Íránu napadeno islámskými studenty, kteří drželi americké rukojmí jako protest proti politice Spojených států vůči Íránu. Tento incident vedl k dlouhému rukojmímu krizi, která trvala až do roku 1981.
  5. Založení Evropského parlamentu: Dne 17. července byla podepsána Římská smlouva, která založila Evropský parlament jako jednu ze tří hlavních institucí Evropských společenství (dnes Evropská unie). Tím byl položen základ současného Evropského parlamentu.
  6. Přijetí Sandinistické revoluce v Nikaragui: Dne 19. července svrhla levicová hnutí Sandinistický režim v Nikaragui diktátora Anastásia Somoza Debayleho. Sandinistická revoluce vyústila v nastolení socialistického režimu v zemi a byla jedním z klíčových událostí studené války ve Střední Americe.