Rok 1978

Rok 1978 byl plný významných událostí na světě. Níže je uveden seznam některých důležitých událostí, které se staly během tohoto roku:

  1. Zvolení papeže Jana Pavla II.: Dne 16. října 1978 byl Karol Józef Wojtyła zvolen papežem a přijal jméno Jan Pavel II. Stal se prvním neitalským papežem za 455 let a prvním polským papežem v historii katolické církve.
  2. Válka mezi Vietnamem a Kampučíou: Vietnam zaútočil na Kampučii (dnešní Kambodža) a svrhl režim Rudých Khmerů, kteří byli odpovědni za masové vraždy a hrůzné zločiny proti lidskosti.
  3. Výstřelci na Columbine High School: Dne 20. dubna 1978 došlo ke střelbě na střední škole Columbine High School v Colorado ve Spojených státech amerických, kdy dva studenti zastřelili 12 studentů a jednoho učitele a zranili dalších několik desítek osob.
  4. Vznik prvního západoněmeckého kancléře: Dne 16. května 1978 byl Helmut Schmidt zvolen jako první kancléř Západního Německa.
  5. Založení společnosti Apple: Steve Jobs, Steve Wozniak a Ronald Wayne založili společnost Apple Inc. dne 1. dubna 1978, která se stala jednou z nejvýznamnějších technologických firem na světě.
  6. Založení Mezinárodního peněžního fondu (IMF): Dne 1. ledna 1978 vstoupil v platnost nový systém financování Mezinárodního peněžního fondu (IMF), který umožňoval získávání půjček od tohoto mezinárodního finančního orgánu pro země s ekonomickými potížemi.
  7. Zavraždění bývalého italského premiéra Alda Mora: Dne 9. května 1978 byl italský politik Aldo Moro unesen a později zavražděn teroristickou skupinou Rudé brigády.
  8. Spuštění prvního satelitu navigačního systému GPS: Dne 22. února 1978 byl vypuštěn první satelit navigačního systému GPS (Global Positioning System) americkou armádou, který se stal základem pro dnešní GPS systém

Čtěte dál

PředchozíDalší