Přeskočit na obsah

Rok 1977

  • R

Rok 1977 byl z hlediska světových událostí plný důležitých událostí ve světě politiky, kultury, sportu a vědy. Některé z nejvýznamnějších událostí roku 1977 zahrnují:

  1. Založení společnosti Apple Inc. – Steve Jobs, Steve Wozniak a Ronald Wayne založili společnost Apple Inc. 1. dubna 1977. Tato společnost se stala jedním z nejúspěšnějších technologických podniků na světě a změnila způsob, jakým lidé používají počítače a elektroniku.
  2. Smrt Elvisa Presleyho – Legendární americký zpěvák a herec Elvis Presley zemřel 16. srpna 1977 ve svém domě Graceland v Memphisu, Tennessee. Jeho smrt zanechala velkou mezeru v hudbě a kultuře až dodnes je považován za jednoho z nejvýznamnějších hudebníků v historii.
  3. Začátek kariéry Star Wars – Americký filmový režisér George Lucas vytvořil první díl slavného sci-fi filmového série Star Wars, který byl uveden do kin 25. května 1977. Film, který se stal fenoménem, spustil jednu z nejúspěšnějších filmových franšíz v historii.
  4. Počátek vlády Margaret Thatcherové – Margaret Thatcherová se stala první ženskou premiérkou Velké Británie, když byla zvolena do funkce 4. května 1979. Thatcherová se stala jednou z nejdéle sloužících a nejvýraznějších politických osobností v britské historii.
  5. Zakládání Hnutí Charty 77 – V Československu vzniklo Hnutí Charty 77, které bylo iniciativou intelektuálů a umělců proti komunistickému režimu. Hnutí Charty 77 se stalo symbolem odporu proti totalitě a bojovalo za lidská práva a občanské svobody.
  6. První let raketoplánu Space Shuttle – Americký raketoplán Space Shuttle Columbia provedl svůj první úspěšný let na oběžnou dráhu kolem Země 12. dubna 1977. Tím začala nová éra vesmírných letů s opakovaně použitelnými raketoplány.
  7. Otevření prvního Disneylandu mimo USA – 12. dubna 1977 byl otevřen Disneyland Paris