Přeskočit na obsah

Rok 1976

  • R

Rok 1976 byl plný významných událostí po celém světě. Některé z nich zahrnují:

  1. Letní olympijské hry v Montrealu: Letní olympijské hry se konaly v kanadském Montrealu od 17. července do 1. srpna 1976. Byly to první letní olympijské hry, které se konaly v Kanadě. Na těchto hrách se stalo několik významných událostí, včetně triumfu Nadie Comăneciové, rumunské gymnastky, která získala sedm zlatých medailí a stala se první gymnastkou v historii, která dosáhla maximálního hodnocení 10 bodů na všech čtyřech disciplínách.
  2. Vznik Apple Inc.: 1. dubna 1976 byla založena společnost Apple Computer, Inc. (nyní známá jako Apple Inc.) Steve Jobsem, Steve Wozniakem a Ronaldem Waynem v kalifornském Los Altos. Společnost Apple se stala jednou z nejvýznamnějších technologických společností na světě, která je známa svými inovativními produkty, jako jsou iPhone, iPad a Mac.
  3. Vydání prvního počítačového viru: V roce 1976 byl objeven první dokumentovaný případ počítačového viru. Šlo o program s názvem „Elk Cloner“, který byl napsán šestnáctiletým programátorem Richem Skrentou pro počítače Apple II. Virus se šířil mezi disketami a zobrazoval vtipné texty na obrazovce počítače. Ačkoli tento virus nezpůsobil žádné vážné škody, stal se prvním zaznamenaným případem počítačového viru v historii.
  4. Hnutí za lidská práva v Jihoafrické republice: V roce 1976 propuklo v Jihoafrické republice hnutí za lidská práva, známé jako Sowetské nepokoje nebo Sowetské povstání. Toto hnutí bylo reakcí na rasovou diskriminaci a nespravedlnost, kterou prováděl apartheidový režim, který byl tehdy v Jihoafrické republice v platnosti. Tisíce černých studentů a mladých lidí se zapojilo do protestů, které vyústily ve střety s policií a armádou. Toto hnutí mělo dalekosáhlé důsledky pro jihoafrickou společnost a bylo jedním z klíčových momentů v boji proti apartheidu.