Rok 1975

Rok 1975 byl významným rokem na světové scéně. Zde je několik událostí, které se udály v roce 1975:

  1. Válka ve Vietnamu: V roce 1975 skončila válka ve Vietnamu, když komunistické síly Vietkongu a Severního Vietnamu dobyly Saigon, hlavní město Jižního Vietnamu. Tímto dobytím byl ukončen více než desetiletý konflikt, který vedl k rozdělení Vietnamu na Severní a Jižní část.
  2. Vznik Západní Sahary: Rok 1975 byl také rokem, kdy Španělsko předalo část své kolonie Západní Sahary (dnes Saharská arabská demokratická republika) mezinárodnímu společenství, poté co se v této oblasti konaly volby za účasti marockých a mauritánských vojsk.
  3. Apollo-Soyuz Test Project: Byla to první mezinárodní kosmická mise, ve které se setkaly posádky amerického programu Apollo a sovětského programu Sojuz ve vesmíru. Tato mise byla považována za symbol detente mezi Spojenými státy a Sovětským svazem během studené války.
  4. Vznik Polisario: Fronta za osvobození Saguíi al-Hamry a Río de Oro (Polisario) byla založena v roce 1975 jako hnutí za nezávislost Západní Sahary na Španělsku.
  5. Zakladatel Microsoftu: V roce 1975 založili Bill Gates a Paul Allen společnost Microsoft, která se stala jedním z největších a nejúspěšnějších softwarových společností na světě.
  6. Rodeo v evropských zemích: V roce 1975 byl zaveden v Evropské unii systém rodeí, který měl sloužit k regulaci obchodu s dobytkem mezi členskými státy.
  7. Růst internetu: Rok 1975 byl také rokem, kdy byl založen Arpanet, předchůdce internetu, který začal být používán k výměně dat a informací mezi univerzitami a výzkumnými institucemi.
  8. Rezoluce OSN o Sionismu: V roce 1975 přijala Valné shromáždění OSN Rezoluci 3379, která označila sionismus za formu rasismu a diskriminace.

Čtěte dál

PředchozíDalší