Rok 1980

Rok 1980 byl plný důležitých událostí po celém světě. Zde je několik významných událostí, které se staly v roce 1980:

  1. Začátek osmdesátých let byl poznamenán velkým rozšířením používání osobních počítačů. V srpnu 1980 byl uveden na trh IBM PC, což byl první osobní počítač společnosti IBM, který se stal velmi populárním a zahájil éru osobních počítačů.
  2. V červenci 1980 se konaly letní olympijské hry v Moskvě, Sovětském svazu. Tato událost však byla poznamenána bojkotem několika zemí, včetně Spojených států a některých dalších západních zemí, kvůli sovětské invazi do Afghánistánu.
  3. V prosinci 1980 byl zvolen Ronald Reagan jako 40. prezident Spojených států. Reaganova inaugurace proběhla v lednu 1981 a jeho prezidentský mandát se stal známým jako éra „Reaganovy revoluce“, která ovlivnila politiku a ekonomiku Spojených států.
  4. V roce 1980 se také konaly různé politické a vojenské události. V dubnu 1980 byla provedena neúspěšná vojenská operace Spojených států známá jako Operace Desert One, která měla za cíl osvobodit rukojmí v íránském Teheránu. V prosinci 1980 byla také zahájena válka mezi Irákem a Íránem, která trvala až do roku 1988.
  5. Na kulturní scéně se v roce 1980 stalo mnoho významných událostí. V říjnu 1980 byl uveden na trh slavný film „The Empire Strikes Back“, který je druhým dílem trilogie Star Wars. V roce 1980 také zahájila svou činnost americká televizní hudební stanice MTV, která se stala populární platformou pro hudební videa.
  6. V prosinci 1980 zemřel bývalý Beatle John Lennon, který byl zastřelen v New Yorku. Tato událost otřásla hudebním světem a fanoušci po celém světě projevili smutek nad ztrátou této hudební legendy.

Čtěte dál

PředchozíDalší