Přeskočit na obsah

Rok 1963

  • R

Rok 1963 byl plný významných událostí na celém světě. Některé z nich zahrnují:

  1. Atentát na Johna F. Kennedyho: Dne 22. listopadu 1963 byl zavražděn 35. prezident Spojených států amerických, John F. Kennedy, během jízdy v otevřeném limuzíně ve městě Dallas, Texas. Tento atentát šokoval celý svět a měl hluboký dopad na americkou společnost.
  2. Hnutí za občanská práva: V roce 1963 vrcholilo hnutí za občanská práva v USA, které usilovalo o zrušení rasové segregace a diskriminace Afroameričanů. Byly uskutečněny významné protesty, včetně proslulého pochodu na Washington za práva a svobodu, během kterého Martin Luther King Jr. pronesl svůj slavný projev „Mám sen“.
  3. Krize v Zálivu: V roce 1963 zažila svět napětí kvůli politické a vojenské situaci na Blízkém východě. V červnu 1963 byla vyhlášena blokáda zálivu Akaba Egyptem, což vyvolalo obavy z dalšího konfliktu v této oblasti.
  4. Výstavba Berlínské zdi: V srpnu 1961 začala výstavba Berlínské zdi, která rozdělila Východní a Západní Berlín a stala se symbolickým symbolem studené války mezi Spojenými státy americkými a Sovětským svazem. V roce 1963 se situace kolem Berlínské zdi dále vyostřila.
  5. První žena ve vesmíru: Dne 16. června 1963 se sovětská kosmonautka Valentina Těreškovová stala první ženou ve vesmíru, když absolvovala let kosmickou lodí Vostok 6.
  6. Populární hudba: V roce 1963 se objevily mnohé významné události v populární hudbě, včetně vydání slavného alba „Please Please Me“ od skupiny The Beatles, které přineslo britskou invazi do Spojených států a začátek „Beatlesmania“.
  7. Významné události ve světě sportu: V roce 1963 proběhla řada významných sportovních událostí, včetně zahájení Zimních olympijských her v Innsbrucku, Rakousko