Přeskočit na obsah

Rok 1964

  • R

Rok 1964 byl plný událostí na světové scéně. Zde je několik významných událostí, které se staly roku 1964:

  1. Letní olympijské hry v Tokiu: Tokijské letní olympijské hry se konaly od 10. října do 24. října 1964. Tato událost byla první olympiádou, která se konala v Asii a zúčastnilo se jí 93 zemí. Byla to také první olympiáda, která byla vysílána televizí ve velkém měřítku.
  2. Vznik Beatles: Britská hudební skupina The Beatles se stala jedním z nejúspěšnějších hudebních seskupení všech dob. V roce 1964 vydali několik hitových singlů, včetně „A Hard Day’s Night“ a „I Want to Hold Your Hand“, které se staly celosvětovými hity.
  3. Občanská práva v USA: V roce 1964 byl přijat zákon o občanských právech (Civil Rights Act) ve Spojených státech, který zakazoval diskriminaci na základě rasy, náboženství, pohlaví nebo národnosti. Tento zákon byl významným krokem k posílení práv a rovnosti občanů bez ohledu na jejich rasový nebo etnický původ.
  4. Vesmírný let Apollo 1: 27. ledna 1964 byla havarovala kosmická loď Apollo 1, která byla první misí programu Apollo, zaměřeného na přistání člověka na Měsíci. Během tragické nehody zahynuli astronauti Gus Grissom, Ed White a Roger Chaffee.
  5. Masakr v Kenpeirogo: V Kenpeirogu v Japonsku došlo dne 20. května 1964 k tragickému masakru, když muž zaútočil na školní dům a zabil 8 dětí a zranil více než 15 dalších lidí. Tato událost šokovala Japonsko a měla dalekosáhlé dopady na japonskou společnost.
  6. Vydání filmu „My Fair Lady“: Slavný muzikál „My Fair Lady“ byl v roce 1964 uveden na plátna kin. Film byl založen na stejnojmenném divadelním muzikálu a stal se jedním z nejúspěšnějších a nejpopulárnějších hollywoodských muzikálů.