Přeskočit na obsah

Rok 1962

  • R

Rok 1962 byl plný významných událostí po celém světě. Některé z nejvýznamnějších událostí roku 1962 zahrnují:

  1. Kubánská raketová krize: V říjnu 1962 vyvolala Kubánská raketová krize napětí mezi Spojenými státy americkými a Sovětským svazem. Sovětský svaz umístil jaderné rakety na Kubě, což vedlo k nebezpečnému konfliktu mezi USA a Sovětským svazem. Napětí se nakonec uvolnilo diplomatickým řešením, které zahrnovalo dohodu mezi USA a Sovětským svazem, která zrušila umístění raket na Kubě a zamezila potenciálnímu jadernému konfliktu.
  2. Sametová revoluce: V roce 1962 začala série událostí, které vedly k „Sametové revoluci“ v Československu. Tato nekrvavá revoluce, která proběhla v listopadu a prosinci 1989, byla protestem proti komunistickému režimu a vyústila v pád komunistické vlády a nastolení demokracie.
  3. První televizní přenos přes Atlantik: Dne 10. července 1962 byl uskutečněn první živý televizní přenos přes Atlantský oceán. Bylo to historické a revoluční vykročení do vysílání na mezinárodní úrovni.
  4. Alžírská nezávislost: V červenci 1962 získala Alžírsko nezávislost od Francie po osmileté válce za nezávislost. Tato událost měla zásadní vliv na dekolonizaci afrických zemí a změnu geopolitické situace v této oblasti.
  5. První transatlantický let Concordem: Dne 26. září 1962 uskutečnilo britské a francouzské letectvo první transatlantický let supersonickým letounem Concorde. Tato událost představovala technický pokrok a inovaci v oblasti letectví.
  6. John Glenn se stal prvním Američanem ve vesmíru: Dne 20. února 1962 se americký astronaut John Glenn stal prvním Američanem, který obletěl Zemi ve vesmírné lodi Friendship 7. Tímto úspěchem USA dohnaly Sovětský svaz ve vesmírné závodě.
  7. Krymská krize: V květnu 1962