Přeskočit na obsah

Rok 1961

  • R

Rok 1961 byl plný důležitých událostí a historických okamžiků na celém světě. Některé z nejvýznamnějších událostí, které se staly v roce 1961, zahrnují:

  1. Výroba a rozšíření antikoncepce: V roce 1961 byla schválena první antikoncepční pilulka, což mělo obrovský vliv na reprodukční zdraví a svobodu žen po celém světě.
  2. Kennedyho inaugurace: Na začátku roku 1961 se stal John F. Kennedy 35. prezidentem Spojených států amerických a stal se tak nejmladším zvoleným prezidentem v historii USA.
  3. Bajkonurský kosmodrom: Sovětský svaz v roce 1961 zahájil kosmickou éru tím, že vyslal prvního člověka do vesmíru. Jurij Gagarin se stal prvním člověkem, který uskutečnil kosmický let okolo Země.
  4. Stavba Berlínské zdi: V srpnu 1961 začala výstavba Berlínské zdi, která rozdělila Berlín na východní a západní část a stala se symbolem studené války.
  5. Zavedení Amnesty International: V roce 1961 byla založena organizace Amnesty International, která se zaměřuje na ochranu lidských práv po celém světě.
  6. Krize v Zátoce sviní: V dubnu 1961 se uskutečnil neúspěšný pokus o invazi Kubánců, podporovaných Spojenými státy americkými, na Kubu, který je známý jako Krize v Zátoce sviní a který měl významný dopad na vztahy mezi USA a Kubou.
  7. Dekolonizace Afriky: Rok 1961 byl také poznamenán procesem dekolonizace několika afrických zemí, které získaly nezávislost na svých koloniálních mocnostech.
  8. Vznik Organizace sjednocených národů pro výživu a zemědělství (FAO): V Říme byla v roce 1961 založena FAO, která se stala specializovaným úřadem OSN zabývajícím se zemědělstvím, výživou a zemědělským rozvojem.