Přeskočit na obsah

Rok 1957

  • R

Rok 1957 byl ve světě plný událostí. Zde je několik významných událostí, které se staly v tomto roce:

  1. Sputnik 1: Sovětský svaz vypustil 4. října první umělou družici Země nazvanou Sputnik 1. Tímto se stal první zemský satelit a zahájil éru vesmírného výzkumu.
  2. Krize ve Suezském průplavu: V říjnu 1957 začala krize ve Suezském průplavu, která byla vyvolána nacionalizací průplavu egyptským prezidentem Gamálem Násirem. Krize vyústila v invazi Izraele, Spojeného království a Francie do Egypta, aby obnovili kontrolu nad průplavem.
  3. Události spojené s občanským právem: Rok 1957 byl také významný v boji za občanská práva v USA. V roce 1957 byl přijat Zákon o občanských právech z roku 1957, což byl první zákon o občanských právech po občanské válce, kterým byla chráněna volební práva afroamerických občanů.
  4. Vytvoření Evropského hospodářského společenství: V březnu 1957 byla podepsána Římská smlouva, kterou bylo založeno Evropské hospodářské společenství (EHSpS). EHSpS bylo předchůdcem Evropské unie (EU) a zahrnovalo země západní Evropy.
  5. Vznik NASA: V červenci 1957 byla založena Národní aeronautická a kosmická agentura (NASA) ve Spojených státech. NASA se stala významným hráčem ve vesmírném výzkumu a vývoji kosmických programů.
  6. Vydání románu „Na východ od ráje“: V roce 1957 byl vydán román „Na východ od ráje“ od amerického spisovatele Johna Steinbecka, který se stal bestsellerem a získal Pulitzerovu cenu. Román byl inspirován biblickým příběhem Kainova a Ábelova.
  7. Vznik společnosti Ford Edsel: V roce 1957 byla založena automobilová společnost Ford Edsel, která byla pojmenována po synovi zakladatele Ford Motor Company, Edselu Fordovi.