Přeskočit na obsah

Rok 1958

  • R
Rok 1958 byl plný významných událostí na světě. Zde je několik z nich:
  1. Vznik Americké kosmické agentury NASA (National Aeronautics and Space Administration) dne 29. července 1958, která byla založena zákonem podepsaným prezidentem Dwightem D. Eisenhowerem. NASA se stala hlavní americkou agenturou pro výzkum a vývoj kosmických letů a zahrála klíčovou roli v historii dobytí Měsíce.
  2. Vypuštění prvního amerického umělého družice Explorer 1 dne 31. ledna 1958. Tento družice nesl na palubě vědecké přístroje, které objevily radiační pásy kolem Země, které byly později pojmenovány po vědci Jamesi Van Allenovi.
  3. Krize na Středním východě, známá jako Suezská krize, která vypukla v říjnu 1956, dosáhla svého vrcholu v roce 1958. Spor mezi Egyptem a spojenými silami Francie, Velké Británie a Izraele ohledně kontrolu nad Suezským průplavem vedl k vojenskému konfliktu, který měl dopady na globální politiku a ekonomiku.
  4. Vydání prvního komiksového časopisu MAD Magazine v říjnu 1958. Tento satirický časopis, který se zaměřuje na parodování populární kultury a masových médií, se stal ikonou amerického humoru a ovlivnil mnoho dalších komiksových a humoristických publikací.
  5. Zřízení Evropského hospodářského společenství (EHSS), předchůdce Evropské unie, podepsáním Římských smluv dne 25. března 1957. EHSS bylo založeno šesti evropskými státy (Belgie, Německo, Francie, Itálie, Lucembursko a Nizozemsko) jako hospodářský blok s cílem posílit hospodářskou spolupráci a politickou stabilitu v Evropě.
  6. Vydání prvního alba skupiny The Quarrymen, předchůdce slavných The Beatles. Toto album, nazvané „That’ll Be the Day“, bylo vydáno v červnu 1958 a obsahovalo první nahrávky tehdy ještě neznámého hudebního uskupení, které později získalo světovou slávu