Rok 1956

Rok 1956 byl plný důležitých událostí po celém světě. Níže je uveden několik významných událostí, které se odehrály v roce 1956:

  1. Maďarské povstání: V říjnu 1956 vypuklo v Maďarsku povstání proti komunistické vládě a sovětské okupaci. Lidé demonstrovali za svobodu a demokracii, ale povstání bylo potlačeno sovětskými vojsky po několika týdnech krvavých bojů.
  2. Suezská krize: V červenci 1956 se izraelské, britské a francouzské síly pokusily obsadit Suezský průplav v reakci na národní znárodnění Suezského průplavu egyptským prezidentem Gamálem Násirem. Tato akce vyvolala mezinárodní krizi, kterou se podařilo vyřešit diplomatickou cestou.
  3. Hnutí za občanská práva v USA: V roce 1956 pokračovalo hnutí za občanská práva v USA, které se snažilo bojovat proti rasové segregaci a diskriminaci Afroameričanů. V tomto roce byla v Alabamě založena organizace Southern Christian Leadership Conference (SCLC) pod vedením Martina Luthera Kinga Jr.
  4. Sovětský svaz: V roce 1956 probíhala v Sovětském svazu éra „odtajnění“ pod vedením Nikity Chruščova, který se snažil provést některé reformy a uvolnit některé aspekty politického systému. Toto období však bylo později potlačeno, a to zejména po Maďarském povstání.
  5. Hnutí za nezávislost ve střední Africe: V roce 1956 začalo hnutí za nezávislost ve střední Africe, které vedlo k osamostatnění několika afrických zemí. Mezi tyto země patřily například Maroko, Tunisko a Maršíkův Egypt.
  6. Vědecké a technologické objevy: V roce 1956 byly učiněny některé významné vědecké a technologické objevy, včetně základního objevu v oblasti molekulární biologie, objevu antidepresiv a prvního komerčního použití obrazovky s plochým panelem.

Čtěte dál

PředchozíDalší