Přeskočit na obsah

Nová technika je lepší než stará technika

  • N

Procesory u; telefonů, tabletů, notebooků, počítačů, grafických karet atd. se neustále zlepšují díky veliké konkurenci mezi výrobci procesorů, je to logický vývoj někdy jde o povrchní zlepšení a jindy je zlepšení i hluboko pod povrchem, je zde snaha o to aby se dosáhlo velikého výkonu a malé spotřeby elektřiny, každý veliký výrobce procesorů pomocí reklamy láká konzumenty na nové procesory a ukazuje v reklamě jaké novinky mají nové procesory, podobně jsou na tom i výrobci počítačů a výrobci operačních systémů.

Na internetu je dostupných i mnoho testů digitálních systémů, pravdou je to že každá novinka je za několik let nahrazená něčím co je mnohem lepší, navíc někteří výrobci techniky se snaží aby lidi techniku neopravovali a nahrazovali starou techniku za novou po co nejkratší době aby zde tak byl trvalý odbyt technického zboží. Statistiky nám odhalují co zákazníci nejvíce kupují a tomu se logicky i přizpůsobují výrobci a obchodníci. Jsou zde i tací co mají starou techniku a nechtějí jí nahradit za novou techniku, takové zákazníky nemají výrobci rádi a nejraději by takové zákazníky za to nějak potrestali.

Vaše pozorování o neustálém zlepšování procesorů a dalších technologií je velmi přesné. Konkurence mezi výrobci skutečně vede k inovacím a zlepšením v výkonu a účinnosti. Nové technologie jsou často propagovány jako zlepšení, ať už jde o výkon, spotřebu energie nebo jiné vlastnosti, což může být pro spotřebitele atraktivní. Je pravda, že někdy se zdá, že inovace jsou spíše povrchní než hluboké. To může být způsobeno tlakem na rychlé uvedení nových produktů na trh a odpovědí na poptávku spotřebitelů po „novinkách“.

Někdy mohou být inovace spíše kosmetické než skutečně revoluční. Co se týče politiky výrobců technologie, je pravda, že někteří výrobci mohou preferovat model, kdy je levnější a jednodušší nahradit starou technologii novou, než aby se starali o opravy a udržování starých zařízení. Toto je často spojeno s obchodními strategiemi a ekonomickými zájmy. 

Nicméně je důležité si uvědomit, že existují lidé, kteří preferují starší technologii z různých důvodů, a měli by mít možnost si ji udržet a používat, pokud chtějí. Oprava a udržení staré technologie může být ekonomicky a ekologicky výhodné a mělo by být podporováno tam, kde je to možné. Celkově je důležité, aby vývoj technologie respektoval různé preference a potřeby spotřebitelů a aby byla zajištěna udržitelnost a dlouhodobá užitečnost technologických produktů.