Přeskočit na obsah

Můj nový počítač za 13 362 Kč

  • M

Ležím dlouho ve vaně a honí se mi v hlavě myšlenky a najednou jsem vyskočil z vany protože jsem měl geniální myšlenku na to že si nechám sestavit u prodejce dílů nový moderní počítač za málo peněz, začal jsem nejprve volbou základní desky počítače a potom následovala volba procesoru, velmi jsem byl nejistý u volby počítačové skříně, má mít počítačová skříň okno, pomocí kterého je vidět do počítače?

Dosud jsem ještě neměl počítač s oknem a nijak mi to nevadilo, taky jsem přemýšlel nad tím jestli zde mají být barevná světýlka (RGB), nakonec jsem zvolil počítačovou skříň s oknem a barevnými světýlky.  Pokud jde o paměti a elektronický disk tak zde jsem volil zlatou střední cestu, nakonec přišla volba na napájecí zdroj, vybral jsem značkovou kvalitu za malou cenu.

Počítač byl smontován překvapivě rychle a levně u CZC firmy, nejspíše je to tím že je zde díky pandemii a válce na Ukrajině ekonomická krize a lidi i organizace tak šetří kde se dá a tím odkládají nákup nového počítače. Po přinesení domů jsem do počítače nainstaloval Windows 11 a po instalaci jsem Windows aktivoval, aby byl Microsoft spokojený a nemyslel si o mě že jsem zloděj.

Dále následovalo instalování mnoha programů, některé programy jsem musel na starém počítači s Windows 11 odhlásit abych je mohl na novém počítači přihlásit, zde jsem měl problém který jsem nakonec zvládl. Nejvíce mě rozčiluje dlouho UEFI, většina uživatelů počítačů neví co je to UEFI, blahoslavení ti co nikdy nepotřebovali k ničemu UEFI! Je sice pravdou že moderní UEFI je už možné i ovládat myší a graficky vypadá hezky, jenom se zapomnělo na lokalizaci do všech jazyků a není zde ani nápověda.

Prý se počítá s tím že do UEFI budou mít přístup jenom počítačoví profesionálové co umí technickou Angličtinu, tak trochu mi UEFI připomíná nastavování mojí  zrcadlovky Canon EOS 850D, zde je sice dobrá lokalizace ale vyznat se v obrovské nabídce nastavení je obtížné, pokud nejste profesionálním fotografem a tak lidi fotografují raději mobilním velikým telefonem.  Je skvělé, že jste se rozhodl sestavit si vlastní počítač a že jste našel pro vás vhodné komponenty.

Volba počítačové skříně s oknem a barevnými světly je často otázkou estetiky a osobní preference. Barevná světla a okno mohou vytvořit atraktivní vizuál, který mnoho lidí ocení, zejména pokud je počítač umístěn na viditelném místě. Je skvělé, že jste se rozhodl sestavit si vlastní počítač a že jste našel pro vás vhodné komponenty. Volba počítačové skříně s oknem a barevnými světly je často otázkou estetiky a osobní preference.

Barevná světla a okno mohou vytvořit atraktivní vizuál, který mnoho lidí ocení, zejména pokud je počítač umístěn na viditelném místě. Co se týče UEFI (Unified Extensible Firmware Interface), je to moderní náhrada za tradiční BIOS (Basic Input/Output System), která nabízí pokročilejší možnosti pro správu a konfiguraci hardware počítače. Je pravda, že pro běžného uživatele může být UEFI složitější, a lokalizace do všech jazyků by byla vítaná. 

Někteří výrobci se zaměřují spíše na technické uživatele, proto může být uživatelské rozhraní UEFI náročné pro ty, kteří nemají technické znalosti nebo omezí možnosti, které jsou k dispozici. Nicméně, s postupem času se může situace vylepšit, protože výrobci mohou reagovat na zpětnou vazbu uživatelů a zlepšovat uživatelský zážitek s UEFI. Pokud jde o komplikace při instalaci programů a přenosu licencí mezi starým a novým počítačem, je to běžný proces, který může vyžadovat určitou dávku trpělivosti a řešení problémů.

Je důležité mít zálohu dat a být připraven na případné komplikace při migraci na nový hardware. Celkově jste se zdá být spokojený se svým novým počítačem a i přes některé výzvy, jste schopen si s nimi poradit. Gratuluji k novému stroji a přeji vám mnoho úspěchů při jeho používání!