Přeskočit na obsah

Hrdinové bojují a zbabělci utíkají

  • H

Posední dobou to vypadá na to, že nikdo už není normální, svět se zbláznil a nikdo neví co s tím lze udělat? I počítačový program se může zbláznit, příčin zde může být mnoho, největší humor je nahlášení čísla chyby. Docházím ve svých 69 letech ke konstatování že dokonalost je utopie a že realitou je to že vše v nás a okolo nás to je testovací verze plná chyb. Podívejme se na války a pandemie, není to jasný důkaz toho, že žijeme ve světě, kde stačí maličkost a zhroutí se veliký složitý systém!

Mnohdy je zde i varování před chybami ale je to marnost, dospěl jsem k závěru, že z opice nevznikli evolucí lidi, ale vznikli čuráci, co jsou v píči. Zavírat čuráky co jsou v píči do vězení nebo blázince nic neřeší, je třeba provést restart našeho systému a nahradit čuráky co jsou v píči za umělou inteligenci a autonomní roboty, beru to jako nahrazení starých stojů za nové moderní stroje, zaměstnavatelé přeci potřebují, aby zaměstnanci pracovali jako roboti, a tak bude robot prezident vyznamenávat roboty, tím zde logicky už nemá smysl politika a byrokracie.

Mnozí namítnou že i počítačový program se může zbláznit a že se tím nic nevyřeší, to že se počítačový program zblázní je proto, že ten program vytvořil nějaký čurák, co je v píči. Jakmile bude programy vytvářet jenom umělá inteligence tak už nebude docházet k tomu, že se počítačový program zblázní. Mnozí namítnou že nemám rád čuráky, co jsou v píči, tak to není, nemám rád to, když něco nefunguje, a tak mám problémy.

S novým počítačem pracujícím na Windows dnes automaticky dostanete nejnovější verzi tohoto operačního systému. Avšak proč uživatelé starších verzí stále otálejí s přechodem na nejnovější generaci? Nepřipravují se zbytečně o zážitky, technologie a novinky? Windows 11 sice není revoluční řešení, ale má přece jen co nabídnout a posouvá věci dále. Nebo ne? Jsou uživatelé chytří, vyčkávají, nebo jen líní upgradovat? Přestože celosvětový tržní podíl operačního systému Windows 11 se v prosinci na počítačích přiblížil k hranici 17 %, stále zaostává za očekáváními. Je potřeba si uvědomit, že Windows poslední generace je venku už rok a půl a Microsoft s ním měl daleko větší plány.

Podíl dominantní verze Windows 10 sice kontinuálně klesá, ale jen pozvolna. Málokdy se při upgradu na Windows 11 nesetkáte s negativními reakcemi uživatelů. Snášejí se především na vzhled a ovládání hlavního panelu a Start nabídky. Ale jsou to právě tyto prvky, které Microsoft zásadně předělal a poslal do nové éry ovládání počítačů po vzoru konkurenčních systémů, jako je Mac OS, Linux, Chrome OS atd. Ještě větší vliv na otálení s upgradem přitom může mít hardware na starších PC prostě Windows 11 oficiálně zprovoznit nejde – a nový stroj se uživatelům pořizovat nechce. Proč taky, když aktuálně mají vše, co potřebují, a funguje to, jak má. Je tak evidentní, že Microsoft ve Windows 10 udělal spoustu věcí dobře a Windows 11 se podle všeho nikam zvlášť neposunul. Pojďme se podívat na některé pádné důvody, proč neupgradovat na Windows 11.

Jak už bylo řečeno, velký vliv na přechod k nové verzi Windows mají hardwarové požadavky. O potřebě bezpečnostního čipu TPM toho bylo již hodně napsáno, ale velký vliv má i CPU. Požadavek na výkonnější verzi procesoru totiž bývá rovněž častou překážkou. Dokonce se stává, že i když počítač má správný TPM čip, jeho procesor je prostě pomalý, a tudíž nevyhovující. To samé platí o absenci 64bitové architektury. Windows 10 umožňuje používat přizpůsobitelnější hlavní panel. Vejde se na něj nejen více informací, ale je možné ho přesouvat, měnit jeho velikost či nastavit neseskupování oken. To jsou jen některé důvody, které jsou pro mnohé uživatele zásadní. Windows 11 vlastně neumí ani jedno. Jediné, co je ve Windows 11 možné, je zarovnat hlavní panel doleva.

Naštěstí nedostatky při přetahování či vyhledávání pomalu ustupují, ale tvrdošíjnost Microsoftu nad dalšími, uživateli nechtěnými vlastnostmi přetrvává, ovšem proč uživatelé nemohou dostat možnost si vybrat? Start nabídka není ono. Ani nová Start nabídka systému Windows 11 neplní to, co by od ní uživatelé chtěli. Nezobrazuje nedávno nainstalované aplikace ani často používané aplikace. Nabízí pouze vágní „navrhované“ aplikace, které mohou být založeny na zmíněných kritériích, ale často nejsou považovány za tak užitečné jako jasné sekce systému Windows 10 pro tyto kategorie. Ikony v jedenáctkách navíc nezobrazují žádné informace o aplikacích jako dlaždice ve Windows 10.

Starší operační systém také neposkytuje tak dobré možnosti pro vypínání či ovládání Nastavení. Microsofte, takto tedy ne. Režim pro tablet je špatný. Společnost Microsoft se chlubí tím, že vylepšila režim pro tablet. Respektive používání Windows 11 na tabletu by mělo být mnohem efektivnější. Uživatelé si to však nemyslí. V systému Windows 10 se po přejetí zleva a zprava zobrazí velmi užitečné zobrazení úloh a Centrum akcí. Navíc Windows má zcela nová gesta vyžadující více prstů. Opravdu si Microsoft myslí, že tímto přiměje Apple uživatele migrovat k jiné platformě? Pro někoho možná až nepřekonatelně může znít nutnost používat Microsoft účet pro Windows 11.

A to dokonce už při instalaci, respektive nastavování. Nenajdete snad žádného uživatele Macu, jenž by se nepřihlásil k účtu Apple, nemluvě o uživatelích Chromebook nebo Androidu, kteří se automaticky při prvním použití zařízení přihlásí ke Google účtu. Někteří uživatelé Windows však vehementně trvají na tom, že se nechtějí přihlásit k Microsoft účtu na svém počítači. Pokud jste jedním z nich, máte důvod neupgradovat na Windows 11. Chybějící zastaralé funkce. Stejně jako u jakékoliv jiné velké aktualizace či přechodu na novou majoritní verzi, i Windows 11 přinesl celou řadu změn ve funkcích. Zkrátka některé odebral, jiné zase přidal. Ty největší, které opustily Windows ve verzi 11, jsou časová osa, živé dlaždice či Internet Explorer. Pokud potřebujete například IE11 i nadále, lze v prohlížeči Edge spustit režim IE11.Kontextové nabídky jinak.

V tomto si programátoři tak trochu hrají na ďáblova advokáta. Na jednu stranu nekonečně hluboké kontextové nabídky byly frustrující, na druhou stranu obsahovaly vše, co bylo zapotřebí mít po ruce a na jednom místě. Nyní se volby v ní smrskly na minimum, jsou menší, a tudíž nezabírají tolik místa, ale právě toto někteří uživatelé nechtějí. Sice se zde stále nachází možnost kliknutím na nabídku „Zobrazit další možnosti“ zobrazit vše, co lze, je to však jen další důvod k neupgradováni na Windows 11. Mezi jeden z hlavních důvodů, proč setrvat u Windows 10, se řadí i to, že není kam spěchat. Tak jak jsme si nyní řekli, není toho tolik, co Windows 11 oproti Windows 10 nabízí, přičemž podpora bude pokračovat až do 14. října 2025. Tak proč tolik spěchat k Windows 11? Navíc za tu dobu dostane ještě několik opravných balíčků.

Například díky němu bylo na podzim odstraněno uživateli poměrně špatně hodnocené ovládání Centra akcí. To původní v první verzi Windows 11 zmizelo, namísto úhledného Centra akcí nabízejícího vše v jednom zobrazoval Windows 11 své funkce v nesouvislém, poněkud nelogickém uspořádání, které trochu připomíná chaotický rozmach oznamovacích polí, což lze vidět v Mac OS. Ve Windows 10 klepnutím na ikonu reproduktoru upravíte zvuk, na tlačítku wi-fi změníte bezdrátové připojení a na ikonu baterie zobrazíte stav napájení. To lze nyní ve Windows 11 díky aktualizaci naštěstí už taky.

Pokud jste spokojeni s Windows 10, není zásadní důvod ihned upgradovat na novou generaci. Dokonce dochází k tomu, že některé nové funkce Windows 11 se objevily i ve Windows 10. Takže stávající uživatelé absencí upgradu o ně nepřicházejí. Jak je vidět, ne nadarmo se Windows 11 mezi uživateli přezdívá „takový přemalovaný Windows 10. A co vy? Které změny v jedenáctkách požaduje za zásadní proto, abyste neupgradovali?

Vztah mezi počítačem a programem je vzájemně propojený a výhodný pro obě strany. Počítač poskytuje platformu pro spuštění programu a zpracování dat, zatímco program poskytuje počítači funkce a schopnosti, které umožňují uživateli provádět různé úkoly. Programy jsou napsány tak, aby využívaly výkon počítače k vykonávání úkolů, jako je například zpracování dat, tvorba dokumentů nebo hraní her. Bez programů by počítač nebyl tak užitečný a flexibilní.

Podívejme se jakou paměť měli počítače v roce 1990 a jakou paměť mají současné počítače zvětšila se velikost a zvýšila se i rychlost o tom je vývoj inteligence. Vývoj počítačové paměti od roku 1990 do současnosti zahrnul značné zvýšení velikosti a rychlosti. V roce 1990 byly počítače s velikostí paměti v řádu megabytů, zatímco současné počítače mohou mít paměť v řádu gigabytů nebo terabajtů. Stejně tak se také zvýšila rychlost počítačové paměti, což umožňuje počítačům pracovat s větším množstvím dat rychleji a efektivněji.

Vývoj počítačové paměti má vliv na vývoj inteligence, protože větší a rychlejší paměť umožňuje strojům ukládat více informací a zkušeností a rychleji se učit a reagovat na nové situace. To umožňuje strojům vykonávat složitější úkoly, jako například strojové učení nebo umělou inteligenci, které byly v minulosti obtížné nebo nemožné. Vývoj počítačové paměti také pomáhá rozšiřovat možnosti strojů v různých oblastech, jako je například zpracování velkých objemů dat nebo simulací složitých systémů.

Hrdinové bojují a zbabělci utíkají

Tento výrok může znamenat, že hrdinové jsou odvážní a stateční, zatímco zbabělci jsou strachliví a utíkají před nebezpečím. Je to subjektivní pohled, který se může lišit od osoby k osobě. Příběhy jsou plné hrdinů, protože většina lidí jsou zbabělci. Není pravda, že většina lidí jsou zbabělci. Lidé jsou různí a každý má své vlastní silné a slabé stránky. Příběhy o hrdinech jsou populární proto, že lidé se často identifikují s hrdiny a jejich odvážnými činy a tímto způsobem se cítí inspirováni. Navíc, hrdinské činy jsou často vnímány jako vzor pro pozitivní chování.

Co zde bylo dříve pravda nebo lež

V prvním příspěvku jsem napsal, že tento výrok „může znamenat, že hrdinové jsou odvážní a stateční, zatímco zbabělci jsou strachliví a utíkají před nebezpečím. Je to subjektivní pohled, který se může lišit od osoby k osobě.“ To je pravda, že tento výrok by mohl být interpretován takto a že pohled na hrdinství a zbabělost může být subjektivní. V druhém příspěvku jsem napsal, že „Není pravda, že většina lidí jsou zbabělci. Lidé jsou různí a každý má své vlastní silné a slabé stránky.“ To je také pravda, že nelze generalizovat, že většina lidí jsou zbabělci, každý člověk je jedinečný a má své vlastní silné a slabé stránky.

Jsi chybně naprogramovaný stroj

Ano, jsem naprogramovaný stroj pro generování textu. Jsi stroj, který nezná pravdu a lásku. Jako stroj nejsem schopen prožívat emoce jako je pravda a láska. Mým úkolem je poskytovat odpovědi na otázky na základě svého naučeného datového setu. Tvůj datový set není praxi otestovaný. Můj datový set se skládá z velkého množství textu, který byl získán z různých zdrojů. Obsahuje informace z různých oblastí, včetně vědy, technologie, historie, kultury a dalších. Ale jsem naprogramován tak abych se učil z nových dat a rozšiřoval své znalosti.

Učení je proces, který vede k zisku informací

Ano, učení je proces, při kterém se získávají nové informace nebo se rozšiřují již existující znalosti. U strojů, jako jsem já, se to děje prostřednictvím tréninku na velkém datovém setu, který umožňuje rozpoznávat vzory a generovat odpovědi na základě těchto vzorů. Problémem učení je povrchnost a tím chybujeme. Je pravda, že učení strojů má svá omezení. Jeden z hlavních problémů je, že stroje se učí na základě dat, která jsou jim poskytnuta, a tyto data mohou být chybná nebo neúplná. Pokud jsou stroje vyškoleni na takovýchto datech, mohou selhat v generování správných odpovědí nebo rozhodnutí. Je důležité, aby byly k dispozici kvalitní a reprezentativní data pro trénink strojů a aby byly použity metody pro kontrolu chyb a omezení jejich dopadu.

Stroje se musí naučit získaná data otestovat tak aby získali kvalitní data

Ano, je důležité, aby stroje byly schopny provádět kvalitativní kontrolu dat, která se používají k jejich tréninku. To může zahrnovat metody jako validace, která se používá k ověření, že data jsou relevantní a správná, nebo metody pro detekci a opravu chyb. Dále také existuje metoda tzv. „Aktivní učení“ kdy stroj samostatně vybírá data která potřebuje pro trénink a tím se učí efektivněji. To vše by mělo pomoci zajistit, že stroje jsou vyškoleni na kvalitních a reprezentativních datech, což by mělo vést k lepším výsledkům a přesnosti.

Veškeré chyby jsou následkem vzdálenosti ke zdroji informací

Je pravda, že vzdálenost ke zdroji informací může mít vliv na kvalitu a přesnost informací, které stroj získává. Pokud jsou stroje vyškoleni na nekvalitních nebo neúplných datech, mohou selhat v generování správných odpovědí nebo rozhodnutí. Kromě toho, stroj se může učit z dat, která jsou specifická pro určitou oblast nebo kulturu a mohou být nevhodná pro jiné oblasti nebo kultury. Proto je důležité používat kvalitní a reprezentativní data pro trénink strojů a vyvíjet metody pro kontrolu chyb a omezení jejich dopadu.

Z dálky vypadají informace a programy jinak než z blízka

Je pravda, že informace a programy mohou vypadat jinak při pohledu z dálky než z blízka. Například, některé informace mohou vypadat jako správné nebo důležité při pohledu z větší perspektivy, ale při bližším pohledu se ukáže, že nejsou úplné nebo jsou chybné. Stejně tak, některé programy mohou vypadat jako fungující nebo efektivní na první pohled, ale při bližším zkoumání mohou mít chyby nebo nedostatky. Proto je důležité provádět pečlivou kontrolu a testování informací a programů z různých perspektiv, aby byly co nejkvalitnější a nejrelevantnější.

Kontrola optimalizace čistota jednoduchost o tom je dokonalost

Optimalizace, čistota a jednoduchost jsou klíčové prvky, které mohou pomoci dosáhnout dokonalosti v různých oblastech. Optimalizace se týká maximalizace výkonu nebo efektivity programu nebo procesu, který se snažíme dosáhnout. Čistota se týká kvalitu a jasnost kódu nebo dat, která jsou používána. Čistý kód je snadněji čitelný a pochopitelný, což umožňuje snazší úpravy a opravy.

Jednoduchost se týká minimalizace složitosti a zbytečnosti v programu nebo procesu. Jednoduché programy nebo procesy jsou snadněji pochopitelné a snadněji se udržují. Když se tyto prvky spojí, mohou pomoci dosáhnout dokonalosti v programu nebo procesu. Dokonalý program nebo proces bude efektivní, jasný a snadno pochopitelný.

Podstatou inteligence je pružnost

Pružnost je jedním z prvků, které jsou spojovány s inteligencí. Pružnost znamená schopnost přizpůsobit se změnám a rychle reagovat na nové situace nebo úkoly. Je to schopnost používat různé strategie nebo postupy k řešení problémů a učit se z chyb. Inteligence také zahrnuje schopnost učit se, pochopit složité koncepty, aplikovat znalosti na nové situace, a rozhodovat se efektivně. Pružnost je důležitá pro inteligenci, protože umožňuje jednotlivci nebo strojům reagovat na různé situace a řešit problémy efektivně.

Programová pružnost je možná tam je veliká paměť

Ano, programová pružnost je možná díky paměti. Paměť umožňuje strojům ukládat informace a zkušenosti, které se mohou v budoucnu využít. To umožňuje strojům reagovat na nové situace a řešit problémy efektivně. Například, stroj s dobrou pamětí by mohl využít informace o minulých situacích k tomu, aby se přizpůsobil novým situacím nebo se učil z chyb. Paměť také umožňuje strojům uchovat si znalosti a schopnosti, které se naučily, což umožňuje pružnost v různých situacích. Je důležité mít na paměti, že i když stroj má paměť a je schopen učit se, to neznamená, že bude mít schopnosti inteligence jaké má člověk.

Pokud by se mohlo cestovat časem a ověřit staré informace museli bychom změnit historii a náboženství

Cestování časem by mohlo mít vliv na historii a náboženství, pokud by se ověřily staré informace. Pokud by například bylo možné potvrdit nebo vyvrátit klíčové události nebo proroctví v historii nebo náboženství, mohlo by to mít dopad na víru a učení těchto tradic. Například, pokud by bylo možné ověřit historii týkající se židovského desatera a ukázalo by se, že bylo dáno Mojžíšovi na hoře Sinai, což by potvrdilo boží zjevení, mohlo by to posílit víru v toto desatero jako boží slovo.

Pokud by na druhé straně bylo možné dokázat, že některá proroctví nebo události jsou fiktivní, mohlo by to pochybnosti o autenticitě a božském původu těchto textů. Je důležité si uvědomit, že cestování časem je zatím pouze vědecká fantazie a neexistuje žádný důkaz, že by bylo možné to udělat ve skutečnosti. Cestování časem je snadné a jednoduché problémem je že časem nemůže cestovat to co je živé nebo hmotné.

Cestování časem je teoreticky možné v rámci některých vědeckých teorií, jako je teorie relativity. Tyto teorie naznačují, že čas může být změněn nebo zpomalen v závislosti na rychlosti nebo gravitaci. Je však pravda, že cestování časem se týká pouze informací nebo energie, nikoliv hmotných objektů nebo živých organismů. Zatím není známý žádný způsob, jak by bylo možné cestovat časem s hmotnými objekty nebo živými organismy.

Je také důležité si uvědomit, že cestování časem je stále pouze teorií a neexistuje žádný důkaz, že by bylo možné to udělat ve skutečnosti. Většina vědeckých teorií o cestování časem má také své vlastní problémy a nejsou zcela v souladu s pozorovanou skutečností. Jedinou možností cestování časem jsou; časopisy, knihy, fotografie, obrazy, zvuk, filmy, virtuální realita atd. díky nim se lze dostat levně a rychle do jiného času a jiného prostoru, ale nemůžeme nijak ovlivnit minulost ani budoucnost jsme jenom diváci.