Přeskočit na obsah

Windows 11 Raspberry Pi 5

  • W

Konečně je zde malý levný počítač s populárním operačním systémem, pokud používáte počítač na internet tak vám bude výkon tohoto levného počítače stačit, na hry je už potřeba klasický počítač, co má grafickou kartu.

Počítač Raspberry Pi 5 je vybaven 64bitovým čtyřjádrovým procesorem Arm Cortex-A76 s frekvencí 2,4 GHz. Přináší 2-3× vyšší výkon procesoru než Raspberry Pi 4 a výrazně posílenou 800MHz grafickou Video Core VII. Zvládá dva 4Kp60 displeje připojené přes micro HDMI a díky přepracovanému procesoru pro zpracování obrazu přidává i nejmodernější podporu kamer. Poskytuje plynulý uživatelský zážitek a otevírá dveře novým průmyslovým aplikacím.

„Jižní můstek“ RP1, vyrobený ve vlastní režii společnosti Raspberry Pi, poskytuje většinu vstupně-výstupních funkcí pro počítač Raspberry Pi 5 a přináší zásadní změnu ve výkonu a funkčnosti periferií. Souhrnná šířka pásma USB je více než dvojnásobná, což přináší vyšší přenosové rychlosti do externích UAS zařízení a dalším vysokorychlostním periferiím.

Dedikované dvoulinkové rozhraní pro MIPI kamery a displeje s rychlostí 1 Gb/s bylo u Raspberry Pi 5 nahrazeno dvojicí čtyřlinkových rozhraní s rychlostí 1,5 Gb/s, čímž se ztrojnásobila propustnost a vznikla možnost připojit kombinaci dvou kamer nebo displejů.

Špičkový výkon SD karet se zdvojnásobil díky podpoře vysokorychlostního režimu SDR104; a poprvé je na počítači Raspberry Pi k dispozici jedno pásmový PCI Express 2.0, což poskytuje podporu pro vysokorychlostní periferie.