Výrobci dělají fotoaparáty a kamery zbytečně složité

V minulosti se teleobjektivy nevyráběli, vše se ale změnilo v okamžiku, kdy se začali vyrábět zrcadlovky na kinofilm, první teleobjektivy neměli možnost zoomování a tak se muselo sebou nosit několik teleobjektivů. S příchodem digitálních fotoaparátů se začínají i vyrábět levné objektivy s velikou možností zoomování, to je umožněno tím, že snímací elektronický čip je velmi malý. Veliký rozsah zoomu se projevuje sníženou kvalitou u fotek, proto je lepší si pořídit zoom s malým rozsahem zoomování. Nejprve si musíme uvědomit, jestli vysokou technickou kvalitu fotek prakticky využijeme a ekonomicky zhodnotíme. Statisticky globálně 99 % vyfocených fotek není ekonomicky nijak zhodnocená, a skončí na internetu nebo v počítači, pouze 1 % fotek je nějak ekonomicky zhodnoceno profesionály, a tento článek není určen profesionálům! Takže kupovat si drahý profesionální fotoaparát je vyhazování peněz z okna! Dělal jsem si statistiku, jaký fotoaparát je pro lidi nejlepší, je to o prioritách, lidi chtějí dneska něco malého a univerzálního co jim nabídne vysokou kvalitu za malou cenu, klasické zrcadlovky používají dneska už jenom idioti.

Fotografuji už 50 let, rukama mi prošlo mnoho fotoaparátů a poznal jsem, že vše je o kvalitě přístroje, pokud je fotoaparát nekvalitní, tak z něj jsou nekvalitní fotky! Na testování fotoaparátů je nejlepší fotografovat v metru, zde je málo světla a lidi se zde rychle pohybují, světlo je zde jenom umělé. Mnozí si stěžují na to, že nemohou vyfotit kompakty velmi širokoúhlé záběry, to lze vyřešit snadno pomocí programů které složí z mnoha fotek jednu fotografii, buď použijete program na panorámování přímo ve fotoaparátu, nebo doma v počítači vám program z mnoha fotek složí panoráma, problémem zde jsou objekty, co se rychle pohybují jde o lidi a auta, podobný problém je i u fotek, kde u kontrastních snímků, se skládá fotka z více fotek, rychle nasnímaných po sobě. Lidi všude marně hledají levné zboží, co nahradí drahé zboží, toho je možné dosáhnout u; doprodeje, výprodeje, použitého zboží atd. někdy se to povede, a jindy se to nepovede.

Ideální by mělo mít někoho, kdo vám správně poradí, tak jako rodiče správně radí svým dětem, poslední dobou je zde mnoho podvodníků, co se snaží ze zákazníků dělat hlupáky a prodat jim drahé špatné zboží, zde doporučuji, spěchej velmi pomalu, lépe je vybírat dlouho dobu, a dobře si vybrat než spěchat a potom si nadávat do hlupáků, není všechno zlato co z dálky vypadá jako zlato mnohdy je to jenom past na hlupáky. V poslední době se mnoho rozmohlo vytvářet reklamu plnou dezinformací, zjistit o zboží pravdu mnohdy vyžaduje mnoho času a trpělivosti, subjektivně si myslím, že nejhorší je situace u výběru drahé elektroniky, co je na baterie, jde o; mobilní telefony, tablety, notebooky, fotoaparáty, kamery atd. u malých přístrojů je mnoho problémů které veliké přístroje co nemají baterie už nemají. Mnoho lidí přemýšlí nad tím, že by koupili jako dárek fotoaparát, nabídka je veliká jak pro začátečníky, tak i pro profesionály, u nákupu fotoaparátu jde o priority, co je vlastně prioritní? Prioritní je abychom měli z fotoaparátu hezké fotky a aby bylo fotografování jednoduché a bez problémů.

Zásadní dilema je, jestli má mít fotoaparát hledáček? Mám fotoaparáty, co nemají hledáček a používám je minimálně, takže hledáček je potřebný, další je otázka, jestli je důležité, aby se fotoaparát dobře držel? Je to důležité, pokud hodně fotografujete a není to tak důležité, pokud málo fotografujete. Prioritní je ale otázka snímacího čipu, čím větší je čip, tím větší je cena fotoaparátu, proto jsou v telefonech velmi malé čipy. Výrobci do fotoaparátů přidávají mnoho zbytečných čudlíků a funkcí, které většina fotografů stejně nepožívá a někteří ani nevědí k čemu ty čudlíky a funkce jsou. Další věcí je objektiv, který je buď s možností výměny, nebo zde není možnost výměny. Výměna objektivů je problém a mnozí to řeší tím, že mají dva fotoaparáty, jeden čas jsem nosil na krku tři zrcadlovky a připadal jsem si jako blázen. Takže nekupujte si fotoaparát, kde se vyměňují objektivy! Slyšel jsem o tom, jak jeden člověk ze zaostalé chudé republiky přicestoval do USA, a když byl v obrovském obchodním domě, tak začal zde ničit zboží, protože se z té obrovské nabídky psychicky pomátl.

Podívejme se třeba na mobilní telefony, vypadají z dálky stejně a technicky fungují stejně, nedávno jsem si mobilní telefon kupoval, a několik dní jsem na internetu hledal ten pravý. Složitější situace nastává, pokud zařizujete nový byt, a musíte do něj nakoupit mnoho věcí, často zde vznikají logicky konflikty a psychicky slabší ustupuje psychicky silnějšímu. Většinou zboží, které se hodně kupuje, bývá dobrou volbou, dále je třeba se vyhnout neznámým značkám, mnoho mně potrápili fotografické stativy, zde se levný stativ opravdu nevyplatí, protože umělé hmoty dlouho nevydrží, a navíc tyto stativy nezvládnou vítr nebo teleobjektiv. Poslední dobou je zde snaha vyrábět zboží, které se rozbije už v záruce, jde o velmi levné zboží vyrobené většinou tam, kde je velmi levná pracovní síla, zde platí, nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné zboží. Kde jsou ty dávné doby našeho mládí, kdy zde byl Flexaret VI, a z něj zde byli krásné černobílé veliké fotky. Vývoj u fotoaparátů rychle pokračoval, a tak přišli na trh digitální fotoaparáty, které už nepotřebovali filmy a temnou komoru.

V současnosti je na trhu mnoho druhů digitálních fotoaparátů, kterým se snaží konkurovat mobilní telefony. Období, ve kterém se prohlíželi albumy nebo barevné diapozitivy skončilo, nastalo období, ve kterém se fotky přesunuli na internet, a mnoho lidí používá fotoaparáty i k tvorbě videa, které nahrává na internet. U moderních fotoaparátů za vás vše udělá automatika a všechny fotky technicky dobré, problém je v obsahové kvalitě fotek, kdy lidi fotí nesmysly a hlouposti, z díla se pozná fotograf! Je důležité, jaký má fotograf fotoaparát? To záleží na situaci, někdy to je důležité a jindy to není důležité, jsou situace, kdy stačí na focení mobilní telefon, a jsou situace kdy je potřeba mít drahý fotoaparát. Většinou při výběru fotoaparátu se hledí na cenu, máme nějaký cenový strop, který nechceme překročit.

Kvalitní fotoaparát nabízí možnost výměny objektivu, jenže s výměnou objektivu je mnoho problémů, proto je lepší se spokojit s fotoaparátem, kde nejdou měnit objektivy. Levné fotoaparáty nemají hledáček, a to je často při fotografování problém, dalším problémem je u levných fotoaparátů to, že se špatně drží v ruce, a tak nejsou naše fotky dobré. Fotoaparáty mají dneska mnoho parametrů, a podle těchto parametrů bychom si měli vybrat fotoaparát, každý chce za málo peněz dostat toho co nejvíce, a to je neřešitelný problém, dalším problémem jsou novinky, které nám nabízejí mnoho nového, a my nevíme, jestli se vyplatí investovat do všech těchto inovací. Dále existuje mnoho programů, ve kterých je možné fotky upravovat a můžeme zde z více fotek i složit panoramatickou fotku. Poslední dobou je zde mnoho stížností na nekvalitní elektroniku a lidi nevědí, kdo nebo co za to může?

Problém je v kontrole a certifikaci, elektronika pro náročné využití v armádě a letectví, má náročnější certifikace, a tím je logicky i dražší, a většinou tuto drahou elektroniku musí opravovat jenom drahý servis. Chudý zákazník si nekoupí drahý produkt, který vydrží dlouho špatné zacházení, a tak výrobci vyrábějí levnou elektroniku, která se brzo po záruce rozbije, nejprve většinou odcházejí baterie, a mechanické díly co jsou hodně namáhané. Nejlépe tento problém lze poznat u fotoaparátů, profesionální fotoaparáty stojí průměrně od 40 000 Kč do 120 000 Kč, takové ceny jsou pro amatéry nepřijatelné, a tak se pro amatéry vyrábějí levné fotoaparáty z umělé hmoty s malou kvalitou, jelikož amatéři málo fotografují, tak jim tolik malá kvalita nevadí. Poslední dobou je zde snaha vydávat řemeslo za umění, umění je originální a řemeslo není originální, je to tak snadné kopírovat cizí vzory a je to tak těžké být tím čím opravdu jsme, podívejme se třeba na fotografie, co jsou na internetu, je to většinou jenom řemeslo s ubohou kvalitou, a ubohým informačním obsahem.

Je to jako s rychlým občerstvením, nikdo nemá čas a každý chce vše okamžitě, uvařit hodnotné jídlo to je umění ale ty spěcháš. Nebylo by dobré zavést rovnou i rychlé eliminování ubožáků, ekonomika je zde přeci na prvním místě, a klasické umění je luxus, který si už nemůžeme dovolit! To je dlouhé to nebudu číst, to je daleko, tam nebudu chodit, to je moc náročné, to nebudu studovat atd. Mnohdy, se mě zdá, že lidi ve velikém městě znají život jenom z televize a internetu, realita je pro ně ztrátou času, a tak pořád koukají do; telefonů, notebooků, televize atd. Všude je jenom samá reklama na; politiky, zboží, služby atd. dobré zboží nepotřebuje reklamu, jenže dobré zboží je pro zákazníky drahé, a tak se spokojí se špatným zbožím, které je levné, logicky když je zde vše špatné tak je nám z toho špatně a máme blbou náladu. To neřeš, stejně to nevyřešíš, takový je život, napij se piva a zapal si cigaretu, o tom to zde je, utíkáme před realitou, ale, copak lze utéci před realitou, každý zbabělý útěk je potrestán depresí!

Nedávno jsem navštívil velikou knihovnu a zjistil jsem, že knihy zde jsou jenom ubohým řemeslem, najít v knihovně hodnotnou uměleckou knihu, to je jako hledat jehlu v kupě sena. Stačí dneska jenom fráze, a naivní stádo následuje toho, kdo má pro stádo fráze, stádo nemá čas poznat pastýře, následkem je to že stádo následuje špatného politického nebo náboženského pastýře. Bohužel stejné je to i s kupováním zboží, nemáte čas poznat dobré zboží od špatného zboží, a tak vyhodíte peníze za špatné zboží, protože jste věřili reklamě. Ano, bude lépe, pokud pochopíte to, že nejste tak bohatí, abyste si kupovali to, co je levné, protože to není kvalitní a je to zastaralé. Jak vypadá plocha počítače u svaté celebrity? Z díla se pozná tvůrce, vše je zde o sestavování, jak si to sestavíš takové to i máš, většina lidí je hloupá a líná, problémem zde jsou ubohá pravidla, která jsou jim svatá!

S příchodem gramotnosti se z lidí začali stávat loutky které ovládají pravidla získané díky gramotnosti, lidová moudrost byla nahrazena mediální hloupostí, která z lidí dělá líné hlupáky, začíná to rychlým občerstvením, a končí to dlouhým sezením před barevným monitorem, smyslem života se pro většinu lidí stává jenom konzumování. Ze všech stan na konzumenty útočí ubohé reklamy, které vychvalují zboží a služby. Vše se dneska zrychluje, pracujete pomalu, a tak vás nahradí rychlý inteligentní robot, mnozí si naivně myslí, že když mají dneska nadprůměrný plat, nebo úspěšné podnikání, že tomu tak bude ještě dlouho. Přichází doba úkolové práce a končí doba ve které byla časová mzda, představme si elitu, která nám vládne, že by elita dostávala složité termínované úkoly, a nedostávala by už časovou mzdu, nesplníš náročné úkoly, tak nebudeš mít peníze, GVKB umělá globální inteligence, to už brzo všem líným a hloupým vysokoškolákům spočítá! Statisticky je doloženo to, že většina fotek vzniká díky tomu, že fotografujeme bezhlavě, jako bychom byli jenom naprogramovaní hloupí roboti, kde je příčina tohoto problému?

Příčina je v tom že máme v hlavě nasráno, a tak naše fotografování stojí za hovno, jak dochází k tomu, že většina lidí má v hlavě nasráno, a tak fotografují bezhlavě. Příčinou je to, že je zde informací jako sraček, a tyto informace stojí za veliké hovno! Je třeba si logicky vyčistit hlavu od všech těch informačních sraček, nemá smysl konzumovat léky na deprese a stres, je třeba eliminovat příčinu a tou příčinou je hlava plná informačních sraček! Vše je o tom, jaká pravidla jsou ti svatá, jsi ubohou loutkou, kterou ovládají svatá pravidla, která miluješ. Mnohá svatá pravidla jsou ukrytá ve tvém podvědomí, jde zde o; nenávist, pyšnost, kariérismus, sobectví, bezcitnost, bezcharakternost atd. jablko nepadne daleko od stromu a z hovna nikdo bič neplete. Jsou zde ubožáci, u kterých je to jenom marnost, se snažit jim vyčistit hlavu od sraček. Je třeba proto jediným možným řešením lidi odsunout do rezervací a v civilizaci budou místo lidí jenom GVKB roboti, nejsou lidi tak nejsou s lidmi problémy, nejsme tak bohatí abychom si mohli dovolit nechat žít lidi, co mají v hlavě nasráno v GVKB civilizaci. Nejde si nevšimnout toho, že po vynálezu digitalizace se vše začalo velmi rychle restartovat, nejprve zmizeli; magnetofonové kazety, video kazety, diskety atd. potom začala doba; notebooků, mobilních telefonů, tabletů, digitálních fotoaparátů, barevných laserových tiskáren, internetu atd.

Často se zde lidi ptají, jakou vysokou školu si mají vybrat, většina si myslí, že programování je sázka na jistotu i já jsem si to ještě před deseti lety myslel, jenže jsou zde obrovské investice v USA a Číně do umělé inteligence a za několik let se začne do spotřebního zboží dávat umělá inteligence, logicky se umělá inteligence namontuje i do robotů a roboti začnou lidem brát práci. Je naivní si myslet, že je zde nějaké náročné povolání, které nedokáže dělat robot s umělou inteligencí. Občas je slyšet že robotizace vytvoří nová pracovní místa, to je nesmysl, protože na nově vytvořená místa nastoupí roboti. Vaše vysoké vzdělání a dlouhá praxe vám bude k ničemu, podívejte se na burzy, zde se už nasazuje experimentálně umělá inteligence, a tak mnoho spekulantů z burzy odešlo, protože už zde nemají šanci. Mobily nabízejí jednoduchost, namíříte a fotíte, snímek se vždy povede a můžete snímek z mobilu odeslat na internet.

Problémem mobilů je to, že zde není; hledáček, zoom, dobré držení, blesk, závit na stativ, vysoká kvalita fotky, možnost fotit z nadhledu nebo podhledu. Často slyším to, že fotoaparáty jsou veliké a drahé, to platí jenom pro zrcadlovky, jenže zrcadlovky využívá jenom profesionál a pro amatéra je tento typ přístroje zcela k ničemu, i když i zde je snaha o vytvoření malých profesionálních zrcadlovek, které mají kvalitní fotky a nejsou drahé. Skončila zima a venku je už teplo, a tak lidi zase začínají fotografovat, fotografie zachybuje zajímavý okamžik, a filmy zachycují zase nějaký zajímavý děj. Fotografování je lovem zajímavých okamžiků, pro lov je dobré mít i správný fotoaparát, nabídka fotoaparátů je veliká a při výběru je správné si ujasnit, jaké máme priority u fotografování, často se lze setkat s tím, že vám někdo bude nutit svoje priority a říkat vám kup si to co mám já. V reklamě vydají fotoaparáty jako dokonalé přístroje, se kterými je radost pracovat a fotografie jsou vždy profesionální, realita je ale jinde.

Dobrý amatérský fotoaparát musí mít hledáček! Zkoušel jsem i fotografovat ze zvědavosti s fotoaparáty co nemají hledáček a poznal jsem, že takovýto fotoaparát je jenom nouzové řešení, podobné použití mobilního telefonu. Další prioritou je dobré držení fotoaparátu, malé fotoaparáty se špatně drží a tím se s nimi i špatně fotografuje. Dalším často diskutovaným problémem je, jestli má mít fotoaparát možnost měnit objektivy? Pokud budete fotografovat jako profesionál, tak budete potřebovat fotoaparát, kde lze měnit objektivy, takovéto fotoaparáty jsou veliké a těžké, jedinou výhodou je to že fotky z těchto fotoaparátů jsou technicky velmi kvalitní. Osvědčilo se mě sledovat prodejnost fotoaparátů, ze statistik prodejnosti si lze udělat hrubou představu o tom, co lidem nejvíce vyhovuje. Poslední dobou se rozmáhá u výrobců snaha o nesmyslně veliké rozlišení na snímacím čipu, snímky z takovýchto fotoaparátů nebývají dobré, obzvláště za špatného světla. Podobným problémem jsou nesmyslně obrovské zoomy, které nejsou opticky kvalitní.

Čtěte dál

PředchozíDalší