Přeskočit na obsah

Rok 2019

  • R

Zde je několik významných událostí, které se staly na světě v roce 2019:

  1. Požár v Notre-Dame – Dne 15. dubna 2019 došlo ke zničujícímu požáru v katedrále Notre-Dame v Paříži, který způsobil značné škody na tomto významném historickém památkovém objektu.
  2. Brexit – Spojené království mělo původně opustit Evropskou unii dne 29. března 2019, ale termín byl několikrát odložen. Nakonec došlo k odchodu Spojeného království z EU dne 31. ledna 2019 s dohodou o vyjednaném odchodu.
  3. Protesty v Hongkongu – Celoroční série protestů za demokracii a svobodu se rozšířila v Hongkongu od června 2019. Protesty vyvolaly násilné střety mezi demonstranty a policií a způsobily politickou a sociální nestabilitu v Hongkongu.
  4. Globální klimatické protesty – Celosvětové hnutí Fridays for Future, které iniciovala švédská aktivistka Greta Thunbergová, pokračovalo v roce 2019 v požadavcích na klimatickou spravedlnost a ochranu životního prostředí. Protesty se konaly ve mnoha zemích a zapojili se do nich převážně mladí lidé.
  5. Útoky na naftové rafinérie v Saúdské Arábii – Dne 14. září 2019 byly na saúdskoarabské rafinérie Abkaik a Churais provedeny útoky s drony, které způsobily značné poškození a dočasné snížení produkce ropy na světových trzích.
  6. Zásahy proti ISIS – V roce 2019 pokračovala mezinárodní koalice v boji proti teroristické organizaci Islámský stát (ISIS) na Blízkém východě. V březnu bylo oznámeno, že území ovládané ISIS v Sýrii bylo dobyto a organizace byla vojensky poražena, ačkoli se stále udržela její teroristická činnost v různých částech světa.
  7. Mezinárodní události – Mezi další významné události roku 2019 patřily volby do Evropského parlamentu, ukončení dlouholetého prezidentského režimu v Súdánu