Přeskočit na obsah

Rok 2005

 • R

Rok 2005 byl rokem mnoha důležitých událostí a událostí po celém světě. Některé z těch nejvýznamnějších událostí roku 2005 zahrnují:

 1. Hurikán Katrina zasáhl pobřeží USA v srpnu 2005, zejména město New Orleans, což způsobilo rozsáhlé záplavy a katastrofální zničení. Tisíce lidí zahynulo nebo bylo evakuováno, a hurikán Katrina se stal jednou z nejvýraznějších přírodních katastrof v historii Spojených států.
 2. V červenci 2005 teroristé provedli bombové útoky v Londýně. Čtyři bomby byly odpáleny v dopravním systému metra a jedna na autobusové zastávce, což způsobilo 52 mrtvých a stovky zraněných.
 3. V roce 2005 vypukla ptačí chřipka, zvláště ve východní Asii, což vedlo k masovému utracení drůbeže a ptáků, aby se zabránilo šíření nemoci mezi lidmi.
 4. V říjnu 2005 byl bývalý irácký prezident Saddám Husajn odsouzen k smrti za zločiny proti lidskosti a popraven oběšením.
 5. V prosinci 2005 bylo v Kjótu, Japonsko, podepsáno Kjótské protokol o změně klimatu, mezinárodní dohoda s cílem omezit emise skleníkových plynů, které přispívají k globálnímu oteplování.
 6. V roce 2005 se stal náčelníkem OSN bývalý generální tajemník Jihoafrické republiky Kofi Annan.
 7. V lednu 2005 byl inaugurace amerického prezidenta George W. Bushe na druhé funkční období.
 8. Roku 2005 začalo fungovat sociální síť YouTube, která se stala jednou z nejpopulárnějších platforem pro sdílení videí na internetu.
 9. Roku 2005 se také konalo Světové expo v japonském městě Aiči, které se zaměřovalo na technologie spojené s životním prostředím.
 10. V roce 2005 bylo také zahájeno používání nové evropské měny eura ve 12 nových členských státech Evropské unie, což rozšířilo eurozónu na 25 členských států.