Přeskočit na obsah

Rok 2000 říjen

  • R
  1. Americké prezidentské volby: Ve Spojených státech proběhly prezidentské volby, které vedly k rozhodnutí volebního soudu ve prospěch George W. Bushe, který se stal 43. prezidentem Spojených států. 
  2. Záplavy v Itálii: V Itálii postihly záplavy, zejména ve městech Benátky a Florencie. 
  3. Benátky čelily jedněm z nejhorších záplav v historii, které způsobily vážné škody na historických budovách a kulturním dědictví města. 
  4. Teroristický útok na USS Cole: 12. října 2000 byla americká válečná loď USS Cole teroristicky napadena al-Káidou v přístavu v jemenském městě Aden. 
  5. Útok si vyžádal 17 mrtvých a 39 zraněných. 
  6. Protesty proti zvýšení cen paliv ve Francii: Ve Francii došlo k masovým protestům proti plánovanému zvýšení cen paliv. Tisíce lidí se účastnily blokád silnic a demonstrací po celé zemi. 
  7. Vznik Jugoslávie: V říjnu 2000 byla v Bělehradě svržena režim Slobodana Miloševiće a došlo ke změně politického režimu v Srbsku. To mělo za následek rozpad Federální republiky Jugoslávie na Srbsko a Černou Horu. 
  8. Zemětřesení v Turecku: 17. října 2000 zasáhlo severozápadní část Turecka zemětřesení s magnitudem 7,2, které si vyžádalo tisíce obětí a způsobilo rozsáhlé škody na majetku. 
  9. Výbuch raketoplánu na kosmodromu Baikonur: 24. října 2000 explodovala raketa Proton na kosmodromu Baikonur v Kazachstánu, což vedlo k velkým škodám a ztrátám na majetku.