Přeskočit na obsah

Rok 2000 listopad

 • R
 1. Volby prezidenta USA: V listopadu 2000 probíhaly prezidentské volby ve Spojených státech. Volby mezi demokratickým kandidátem Al Gorem a republikánským kandidátem Georgem W. 
 2. Bushem se ukázaly jako velmi těsné a kontroverzní. 
 3. Výsledek byl nakonec sporný kvůli problémům s hlasy na Floridě a vedl k několika týdny trvajícímu právnímu sporu. 
 4. Bush byl nakonec vyhlášen vítězem a stal se 43. prezidentem Spojených států. 
 5. Vypuknutí Druhé intifády: V listopadu 2000 propukla Druhá intifáda, palestinské povstání proti izraelské okupaci na Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy. 
 6. Povstání bylo spojeno s mnoha násilnostmi, teroristickými útoky a konflikty mezi Izraelci a Palestinci, které pokračovaly několik let. 
 7. Propuštění politického vězně Nelsona Mandely: Nelson Mandela, bývalý jihoafrický prezident a významný bojovník proti apartheidu, byl propuštěn z vězení 27. listopadu 2000. 
 8. Mandela strávil 27 let ve vězení za svůj boj za lidská práva a rovnost ras v Jihoafrické republice.
 9. Zahájení Mezinárodní vesmírné stanice: 20. listopadu 2000 byla zahájena první stálá osádka Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). 
 10. Stanice byla společným projektem mezi NASA, Ruskou kosmickou agenturou Roskosmos a dalšími mezinárodními partnery a stala se významnou mezinárodní kosmickou misí, která pokračuje dodnes. 
 11. Zemětřesení v Sumatře: 17. listopadu 2000 postihlo zemětřesení o magnitudě 7,8 severní Sumatru v Indonésii. 
 12. Toto zemětřesení způsobilo značné materiální škody a ztráty na životech, s odhadovaným počtem obětí kolem 1000 lidí. 
 13. Dokončení jedné z nejdelších dálnic na světě: V listopadu 2000 byla dokončena dálnice Panamerická dálnice v Jižní Americe