Přeskočit na obsah

Rok 1989

  • R

Rok 1989 byl významným rokem v dějinách světa, zejména ve východní Evropě. Následující události se staly v roce 1989:

  1. Padl Berlínský zeď: 9. listopadu 1989 byla oznámena zrušení cestovních omezení mezi Východním a Západním Berlínem, což vedlo k historickému okamžiku, kdy tisíce lidí začaly překračovat Berlínskou zeď, která oddělovala Východní a Západní Berlín od roku 1961. Tato událost symbolizovala konec studené války a začátek procesu sjednocení Německa.
  2. Pád komunistických režimů ve východním bloku: Během roku 1989 došlo k pádu komunistických režimů v několika zemích ve východním bloku, včetně Polska, Maďarska a Československa. Masové protesty, stávky a demonstrace vedly k politickým změnám a koncepci komunistické vlády.
  3. Sametová revoluce v Československu: V listopadu 1989 proběhla v Československu tzv. Sametová revoluce, která byla nekrvavým převratem proti komunistickému režimu. Tisíce demonstrantů se shromáždily na náměstích po celé zemi a požadovaly politické reformy. Tento protestový pohyb nakonec vedl ke svržení komunistické vlády a k nastolení demokracie.
  4. Protesty v Polsku: V Polsku v roce 1989 proběhly protesty, které vedly k politickým změnám a volbám. Hnutí Solidarita, které bylo protikomunistické a opoziční, hrálo klíčovou roli v těchto událostech.
  5. Valná hromada OSN: 22. prosince 1989 Valná hromada OSN schválila rezoluci, která vyzývala k dodržování lidských práv, politickým a hospodářským reformám a demokratickým změnám ve východní Evropě.
  6. Protesty na Tchaj-wanu: Na začátku roku 1989 proběhly na Tchaj-wanu masové protesty za demokratické reformy a politickou liberalizaci, které vedly k politickým změnám v zemi.
  7. Protiapartheidové protesty v Jihoafrické republice: