Přeskočit na obsah

Rok 1971

  • R

Rok 1971 byl plný událostí na světě. Zde je několik významných událostí, které se staly v roce 1971:

  1. Vznik Spojených arabských emirátů: 2. prosince 1971 byly Spojené arabské emiráty oficiálně založeny jako nezávislý stát, skládající se ze sedmi emirátů: Abú Zabí, Dubaj, Šardžá, Ajman, Umm al-Quwain, Ras al-Khaimah a Fudžajra.
  2. Vstup Spojených států amerických do války ve Vietnamu: Spojené státy zvýšily svou vojenskou přítomnost a angažovaly se v konfliktu ve Vietnamu. Prezident Nixon oficiálně oznámil, že USA budou vysílat vojáky do Vietnamu s cílem ukončit válku.
  3. Vznik Greenpeace: 15. září 1971 byla založena nezisková organizace Greenpeace, která se zaměřuje na ochranu životního prostředí, zejména oceánů a ochranu přírody.
  4. Apollo 14: Americká kosmická mise Apollo 14 se konala v únoru 1971. Na palubě byli astronauti Alan Shepard, Stuart Roosa a Edgar Mitchell, kteří se stali třetí skupinou astronautů, kteří přistáli na Měsíci.
  5. Založení Starbucks: Kávový řetězec Starbucks byl založen v Seattlu ve státě Washington v roce 1971, začínaje jako malý obchod se specializací na prodej kávy a čajů.
  6. Vznik People’s Republic of Bangladesh: 26. března 1971 byla vyhlášena nezávislost Bangladéše (tehdy Východního Pákistánu) na Západním Pákistánu. Následovalo několikaměsíční válka za nezávislost, která vedla k vzniku nového státu People’s Republic of Bangladesh.
  7. Založení Greenpeace: V roce 1971 byla založena mezinárodní nezisková organizace Greenpeace, která se zaměřuje na ochranu životního prostředí a boj za mír.
  8. Nixonova návštěva Číny: V únoru 1971 navštívil tehdejší prezident Spojených států Richard Nixon Čínskou lidovou republiku, což byla historická událost, která přispěla ke zmírnění napětí mezi USA a Čínou.
  9. Vznik Východotimorské republiky: 28. listopadu 1971