Rok 1970

Rok 1970 byl rokem mnoha událostí a změn na světě. Níže je seznam některých významných událostí, které se staly v roce 1970:

  1. Vietnam War: Probíhala vietnamská válka, která byla konfliktem mezi Severním a Jižním Vietnamem podporovanými různými zeměmi, včetně Spojených států. V roce 1970 docházelo k intenzivním bojům a demonstracím proti válce po celém světě.
  2. Apollo 13: Vesmírná mise Apollo 13, která byla třetí plánovanou lunární misí, se stala dramatickou událostí, když došlo k vážnému technickému selhání na palubě kosmické lodi, což vyžadovalo návrat posádky na Zemi za nesmírně obtížných okolností.
  3. Ekologické hnutí: Rok 1970 byl významným rokem pro ekologické hnutí. Byl vyhlášen první Den Země (Earth Day) v USA, který měl upozornit na ochranu životního prostředí a výzvy spojené s životním prostředím.
  4. Vznik nových zemí: V roce 1970 vznikly některé nové nezávislé státy, včetně Fidži, Baham a Omanu.
  5. Hnutí za občanská práva: Pokračovalo hnutí za občanská práva ve Spojených státech, které usilovalo o rovnost a odstranění rasové diskriminace. V roce 1970 proběhly různé protesty a akce za občanská práva, včetně několika významných soudních případů.
  6. Kulturní události: V roce 1970 se také staly některé významné kulturní události, jako například vydání alba „Let It Be“ od Beatles, které se stalo jejich posledním studiovým albem, a také začátek hudebního festivalu Glastonbury ve Velké Británii.
  7. Politické události: V roce 1970 proběhly také různé politické události, jako například zvolení Salvadora Allendeho za prezidenta Chile, což bylo historické vítězství levicového kandidáta. Proběhly také různé volby a politické změny ve světě.

Čtěte dál

PředchozíDalší