Přeskočit na obsah

Rok 1968

  • R

Rok 1968 byl významným rokem ve světových dějinách. Zde je několik klíčových událostí, které se staly na světě v roce 1968:

  1. Pražské jaro: V dubnu 1968 začalo v tehdejším Československu období politického uvolnění známé jako „Pražské jaro“. Pod vedením nového komunistického vůdce Alexandra Dubčeka se snažilo o reformy směřující k větší svobodě a demokracii. Avšak v srpnu téhož roku byla tato snaha potlačena vojenskou invazí Varšavské smlouvy, když vojska Sovětského svazu a jeho spojenců obsadila Československo, čímž skončilo Pražské jaro.
  2. Studentské protesty: Rok 1968 byl také poznamenán studentskými protesty, které se rozšířily po celém světě. Například v květnu 1968 vypukly masové protesty v Paříži, které měly za cíl kritizovat vládnoucí režim, konzervativní hodnoty a válku ve Vietnamu.
  3. Atentát na Martina Luthera Kinga: Dne 4. dubna 1968 byl zavražděn americký občanský právník a aktivista Martin Luther King Jr. King byl významným vůdcem amerického hnutí za občanská práva a bojoval za rovnoprávnost a odstranění rasové segregace. Jeho smrt vyvolala rozsáhlé protesty a nepokoje po celých Spojených státech.
  4. Let Apollo 8: V prosinci 1968 provedla americká kosmická loď Apollo 8 historický let, při kterém se stala první lidská posádka, která se dostala za nízkou orbitu Země a obletěla Měsíc. Během této mise astronauti poprvé viděli „Země východ“ – ikonický snímek Země vyfotografovaný z vesmíru.
  5. Demonstrace na Olympijských hrách: Během Letních olympijských her v roce 1968 v mexickém Ciudad de México došlo k protestům a demonstracím. Studentští protestující se pokusili upozornit na sociální a politické problémy v Mexiku a byli potlačeni vládními silami. Nejznámější událostí byla vražda studenta a atleta Josého Pedraza, který byl zastřelen během protestu.
  6. Vietnamská válka: Rok 1968