Rok 1967

Rok 1967 byl plný událostí, které ovlivnily světové dějiny. Zde je několik významných událostí, které se odehrály v roce 1967:

  1. Šestidenní válka: V červnu 1967 došlo k napjatým vztahům mezi Izraelem na jedné straně a Egyptem, Jordánskem a Sýrií na druhé straně, což vyústilo v konflikt známý jako Šestidenní válka. Izrael začal vojenskou operaci proti svým sousedům a během šesti dnů okupoval území Sinaj, Pásmo Gazy, Golanské výšiny a Západní břeh Jordánu, což mělo důsledky pro politickou situaci v regionu, které trvají dodnes.
  2. Let Apollo 1: Dne 27. ledna 1967 zahynuli astronauti Gus Grissom, Ed White a Roger Chaffee během požáru v kosmické lodi Apollo 1 na Kennedyho vesmírném středisku. Tato tragédie vedla ke změnám v bezpečnostních opatřeních NASA a k přepracování konstrukce kosmických lodí Apollo.
  3. Let Beatles: Britská hudební skupina The Beatles vydala v roce 1967 své slavné album Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band, které je považováno za jedno z nejvýznamnějších alb v historii populární hudby a změnilo směr hudby.
  4. Hippies a Letní láskování lásky: V roce 1967 dosáhl hnutí hippies vrcholu své popularity, zejména v San Franciscu v USA, kde se konalo historické Letní láskování lásky (Summer of Love), které bylo považováno za vrchol hnutí proti válce a symbol lásky a míru.
  5. Deklarace o nezávislosti Biafry: Na konci května 1967 vyhlásila Biafra, východoafrický region v Nigérii, nezávislost na federálním státu Nigérie, což vyústilo v občanskou válku, která trvala až do roku 1970.
  6. Kongresové povstání: V roce 1967 došlo ve Spojených státech k sérii rozsáhlých nepokojů a povstání ve městech, známých jako Kongresové povstání. Tato občanská nepokojová vlna byla spojena s rasovým napětím a sociálními a ekonomickými problémy, které postihly mnoho černých komunit v USA.
  7. Vydání prvních bankovek s hologramy:

Čtěte dál

PředchozíDalší