Rok 1966

Rok 1966 byl rokem mnoha významných událostí po celém světě. Některé z nejvýznamnějších událostí roku 1966 zahrnují:

  1. Mistrovství světa ve fotbale 1966: Toto světové fotbalové mistrovství se konalo v Anglii a je nejznámější tím, že byl prvním a jediným rokem, kdy Anglie vyhrála světový titul. Finálový zápas proti Západnímu Německu se stal jedním z nejslavnějších zápasů v historii fotbalu, který skončil vítězstvím Anglie 4:2 po prodloužení.
  2. Kultovní hudební události: V roce 1966 se odehrály některé z nejznámějších hudebních událostí, které ovlivnily hudební scénu. Například legendární album „Revolver“ od The Beatles bylo vydáno, stejně jako alba „Blonde on Blonde“ od Boba Dylana a „Pet Sounds“ od The Beach Boys, která jsou považována za jedny z nejlepších alb všech dob.
  3. Kulturní revoluce v Číně: V roce 1966 zahájil Mao Ce-tung čínskou kulturní revoluci, která měla za cíl posílit komunistickou moc v zemi. To vedlo k rozsáhlým společenským a politickým změnám v Číně, včetně masových politických čistek, násilí a kulturního útlaku.
  4. Prohlášení Kampuchei za monarchii: V roce 1966 byla Kampučea (dnešní Kambodža) vyhlášena monarchií pod vedením prince Norodoma Sihanuka, který se stal králem. To následovalo po období politické nestability a změn v kambodžské politice.
  5. Anti-Vietnamské protesty: Rok 1966 byl také rokem rozsáhlých protestů proti válce ve Vietnamu. Proti válce, kterou vedly Spojené státy, proběhly protesty ve mnoha zemích a získaly na síle jako součást širšího hnutí za mír a proti vojenské intervenci.
  6. Konec kulturního hnutí Hippies: Rok 1966 byl také zlomovým rokem pro hnutí hippies, které v 60. letech 20. století nabývalo na popularitě.

Čtěte dál

PředchozíDalší