Přeskočit na obsah

Rok 1940

  • R

Rok 1940 byl zaznamenán jako rok plný významných událostí na světě. Níže je uveden seznam některých významných událostí, které se odehrály v roce 1940:

  1. Druhá světová válka: Německo vtrhlo do Dánska a Norska v dubnu 1940, čímž začalo okupaci těchto zemí během druhé světové války.
  2. Bitva o Británii: Od července do října 1940 probíhala bitva o Británii, která byla vzdušnou válkou mezi Spojeným královstvím a Německem. Britské letectvo Royal Air Force (RAF) odrazilo německý letecký útok a zabránilo německé invazi na Britské ostrovy.
  3. Evakuace z Dunkerque: V červnu 1940 proběhla evakuace spojeneckých vojsk, především britských, z francouzského přístavu Dunkerque poté, co byli spojenci obklíčeni německými vojsky během bitvy u Dunkerque.
  4. Marshallové plány: V červenci 1940 představil americký generál George Marshall své plány na zvýšení amerických vojenských sil a přípravu na možný vstup USA do druhé světové války.
  5. Přijetí Selective Training and Service Act: V září 1940 podepsal americký prezident Franklin D. Roosevelt Selective Training and Service Act, který zavedl povinnou vojenskou službu pro muže ve věku 21-35 let a umožnil tak zvýšení amerických vojenských sil.
  6. Vznik Varšavského gheta: V listopadu 1940 bylo v Polsku vytvořeno Varšavské ghetto, kam byli nuceni židovští obyvatelé Varšavy se stěhovat na příkaz nacistických okupantů.
  7. Výroba prvního počítače: V prosinci 1940 byl dokončen první programovatelný počítač, známý jako Z3, který byl vyvinut německým inženýrem Konradem Zusem. Jednalo se o první elektronický digitální počítač, který měl programovatelnou paměť.