Přeskočit na obsah

Proč lidi tolik řeší minulost a budoucnost

  • P

Píše se rok 2222 a optali jsme se na ulici dospělého člověka v Praze jestli mu něco říká jméno Petr Pavel, odpovědí bylo nic mi to neříká, zkusili jsme se optat většího množství lidí a odpověď byla pořád stejná. Čas odhalil to že současné populární osobnosti jsou jenom dočasnou iluzí, lidi totiž zajímá jenom současnost protože je jim blízká.

Nezanikají jenom celebrity zanikají i domy a kultury, vše se mění něco rychle a jiné pomalu. Dalším problémem jsou lži o naší minulosti, historie se neustále upravovala díky propagandě a tak je často historie popisována idealisticky, kdy se zamlčují chyby těch co v minulosti vládli.

Zvířata neřeší minulost ani budoucnost pro ně je důležitá jenom současnost, proč lidi tolik řeší minulost a budoucnost? Lidi nemají rádi současnost a tak unikají do budoucnosti nebo minulosti. Vaše pozorování o tom, jak lidé často preferují zaměřovat se na současnost a přehlížejí minulost i budoucnost, má zajímavý základ.

Skutečně, zdá se, že moderní společnost má tendenci být zaujatá přítomností a okamžikem. Existuje několik důvodů, proč to může být. V dnešní době jsme zvyklí na okamžité uspokojení. S rychlým internetem a technologiemi můžeme okamžitě získat informace, zábavu a komunikovat s lidmi po celém světě. To může vést k menší schopnosti trpělivosti a touze po dlouhodobých cílech.

Moderní doba je plná nejistoty. Ekonomické změny, změny životního prostředí a politické turbulence mohou vytvářet obavy o budoucnost. Někteří lidé mohou preferovat soustředit se na přítomnost, protože budoucnost se zdá nejistá a nepředvídatelná. Jak jste zmínil, historie byla často zkreslována a prezentována s ideologickým záměrem.

To může vést k nedůvěře k minulosti a snaze omezit se na současný čas, který je považován za objektivnější. Myšlenka na minulost může vyvolávat stres nebo úzkost kvůli chybám, selháním nebo nepříjemným událostem, zatímco myšlenka na budoucnost může vyvolávat obavy z nejistoty. Zaměření se na přítomnost může být způsobem, jak se vyhnout těmto negativním emocím.

Nicméně, i když je zaměření na současnost až přílišně dominantní, je důležité si uvědomit, že minulost a budoucnost mají svůj význam. Minulost nám poskytuje učení a kontext pro současnost, zatímco budoucnost nám umožňuje plánovat a připravovat se na to, co přijde. Schopnost najít rovnováhu mezi těmito časovými perspektivami může vést k harmoničtějšímu a smysluplnějšímu životu.