Přeskočit na obsah

Optimální digitální fotoaparát roku 2023

  • O

Nabídka fotoaparátů je dlouhodobě veliká, dlouho byli populární fotoaparáty na kinofilm a potom je nahradili digitální fotoaparáty, pro začátečníky stačí levné malé fotoaparáty a zkušení fotografové si pořizují drahé veliké fotoaparáty, začíná končit výroba klasických zrcadlovek a nahrazují je digitální fotoaparáty kde už není sklápěcí zrcadlo a vše se řeší digitálně.

Fotoaparát se vybírá podle ceny a technických parametrů, často je zde slyšet názor že na fotografování stačí mobil a že kupovat si drahý fotoaparát je chybou, výrobci mobilů označují v reklamě některé drahé mobily za fotomobily. Fotografuji už 50 let a za tu dobu jsem vyzkoušel veliké množství fotoaparátů, začínal jsem s kinofilmovým fotoaparátem Leica M3, potom jsem začal používat zrcadlovky na kinofilm a na svitkový film, naučil jsem se i dělat v temné komoře barevné fotografie.

Je potřeba pochopit to že sebelepší fotografická technika je k ničemu, pokud nemáte talent a neumíte techniku optimálně ovládat. Dříve se populární model fotoaparátu vyráběl velmi dlouho dneska se stejné fotoaparáty nevyrábějí už dlouhou dobu a dochází k tomu, že se fotoaparáty zmenšují natolik, že se špatně drží ve veliké mužské ruce. Levné fotoaparáty nemají už hledáček a místo něj je zde malý barevný displej, u těchto fotoaparátů s malým snímacím čipem bývá veliký zoom ovládaný elektronicky, kvalita fotek zde je dobrá, pokud fotíte tehdy když svítí v poledne slunce.

Jednoduchým trikem, jak poznáte kvalitní fotoaparát je to, jak vysoké nabízí rozlišení na snímači, u mobilů se nabízí sice obrovské rozlišení na snímači, ale špatná optika a špatné světlo způsobí to, že fotky jsou špatné, nevěřte na reklamu, která z vás dělá ráda pitomce. Canon EOS RP + RF 24-105 mm f/4.0-7.1 IS STM je ideální volba pro ty co mají veliké profesionální nároky a nechtějí utrácet za něco co nevyužijí.