Přeskočit na obsah

Rok 2015

  • R

Rok 2015 byl plný událostí po celém světě. Níže je uveden seznam několika významných událostí, které se staly v roce 2015:

  1. Evropská migrační krize: V roce 2015 probíhala v Evropě rozsáhlá migrační krize, kdy se tisíce uprchlíků a migrantů, především z válečné zóny v Sýrii, pokoušely dostat do zemí Evropské unie, především do zemí jako Německo, Švédsko a Rakousko. Tato krize vyvolala značné politické, sociální a ekonomické otřesy v evropských zemích.
  2. Teroristické útoky v Paříži: V listopadu 2015 byla francouzská hlavní město Paříž terčem koordinovaných teroristických útoků, které provedli islamističtí extremisté z organizace Islámský stát (IS). Celkem bylo zabito 130 lidí a stovky dalších byly zraněny.
  3. Klimatická dohoda z Paříže: V prosinci 2015 byla dosažena historická dohoda na klimatické konferenci OSN v Paříži, známá jako Pařížská dohoda. Tato dohoda si klade za cíl omezit globální oteplování na méně než 2 °C a usiluje o snižování emisí skleníkových plynů s cílem omezit negativní dopady klimatických změn.
  4. Zemětřesení v Nepálu: V dubnu 2015 postihlo Nepál silné zemětřesení o síle 7,8 stupně Richterovy škály, které způsobilo rozsáhlé škody a ztráty na životech. Zemětřesení si vyžádalo více než 8 000 mrtvých a způsobilo vážné humanitární krize.
  5. Vládní změny ve světě: V roce 2015 docházelo k několika významným změnám ve vládách různých zemí, včetně volby nového prezidenta v USA (Donald Trump), volby nového premiéra ve Spojeném království (David Cameron) a zvolení nového generálního tajemníka OSN (António Guterres).
  6. Skandál kolem Volkswagen: V roce 2015 byl odhalen skandál spojený s automobilovým výrobcem Volkswagen, který se přiznal k podvodu s emisemi u svých dieselových vozidel.