Přeskočit na obsah

Rok 2011

  • R

Rok 2011 byl plný různorodých událostí po celém světě. Některé z nejvýznamnějších událostí roku 2011 zahrnují:

  1. Arabské jaro: Rok 2011 byl poznamenán rozsáhlými protesty a revolucemi v několika arabských zemích, které byly známy jako Arabské jaro. Protesty za demokracii, svobodu a lepší hospodářské podmínky proběhly v zemích jako Tunisko, Egypt, Libye, Jemen a Sýrie, což vedlo ke změnám v politickém režimu a společenskému přetváření v těchto zemích.
  2. Japonské zemětřesení a tsunami: V březnu 2011 postihlo Japonsko silné zemětřesení s magnitudou 9,0, které vyvolalo ničivou vlnu tsunami, jež způsobila rozsáhlé škody a ztráty na životech. Tato katastrofa měla dlouhodobé dopady na japonskou ekonomiku a životy obyvatel postižených oblastí.
  3. Smrt Usámy bin Ládina: V květnu 2011 byl zabit Usáma bin Ládin, zakladatel a lídr teroristické organizace Al-Káida, americkými speciálními jednotkami ve městě Abbottábád v Pákistánu.
  4. Krize eura: Evropská unie se potýkala s vážnou ekonomickou a finanční krizí, která ovlivnila zejména země eurozóny. Různé země, jako Řecko, Irsko a Portugalsko, musely žádat o finanční pomoc, aby se vyhnuly selhání ekonomiky.
  5. Konec mise raketoplánu Space Shuttle: V červenci 2011 ukončila americká kosmická agentura NASA svůj program raketoplánů Space Shuttle po posledním letu raketoplánu Atlantis. To znamenalo konec éry amerických raketoplánů, které sloužily k dopravě astronautů a nákladu mezi Zemí a Mezinárodní vesmírnou stanicí.
  6. Světový pohár ve fotbale pro ženy: V roce 2011 se konal 6. ročník Světového poháru ve fotbale pro ženy, který se uskutečnil v Německu. Vítězem se stalo Japonsko, které porazilo ve finále Spojené státy.