Přeskočit na obsah

Rok 1985

  • R

Rok 1985 byl plný událostí na světové scéně. Zde je několik významných událostí, které se staly v roce 1985:

  1. Horečka Live Aid: Dne 13. července 1985 se konal koncert Live Aid, který byl globální charitativní akcí, organizovanou britským hudebníkem Bobem Geldofem a irským hudebníkem Midge Urem s cílem vybrat peníze na pomoc hladovějícím v Etiopii. Koncerty se konaly v Londýně a Filadelfii a účastnili se jich slavní hudebníci a kapely, jako například Queen, U2, David Bowie, Led Zeppelin a mnoho dalších.
  2. Hluboký průraz do ozonové vrstvy: V roce 1985 byla objevena velká díra v ozonové vrstvě nad Antarktidou. Tato událost vedla k mezinárodnímu dohodnutí, známému jako Vídeňská úmluva o ochraně ozonové vrstvy, kterou podepsalo 28 zemí a která vedla k omezení produkce chemických látek, které poškozují ozonovou vrstvu.
  3. Gorbachov a perestrojka: V roce 1985 se stal Michail Gorbačov generálním tajemníkem Komunistické strany Sovětského svazu a později se stal prezidentem Sovětského svazu. Gorbačov zavedl politiku perestrojky, která měla za cíl reformovat sovětskou ekonomiku a politický systém.
  4. Tragédie Heysel: Dne 29. května 1985 došlo k tragédii během finále Poháru mistrů evropských zemí mezi Liverpool FC a Juventus FC na stadionu Heysel v Bruselu. Při násilnostech mezi fanoušky zahynulo 39 lidí a zraněno bylo více než 600 osob. Následkem toho byl Liverpool na pět let vyloučen z evropských soutěží.
  5. Konec studené války: V roce 1985 začala tzv. nová fáze studené války s nárůstem napětí mezi USA a Sovětským svazem. Nicméně později v roce 1985 začal Gorbačov prosazovat politiku usmíření s Západem a snížení jaderných zbraní, což postupně přispělo k ukončení studené války.
  6. Start vesmírného programu NASA: V roce 1985 NASA zahájila program Space Shuttle