Přeskočit na obsah

Rok 1982

  • R

Rok 1982 byl plný různých událostí na světové scéně. Níže je uveden seznam některých významných událostí, které se staly v roce 1982:

  1. Falklandská válka: Mezi 2. dubnem a 14. červnem 1982 se Spojené království střetlo s Argentinou ve válce o Falklandské ostrovy. Spojené království vyhlásilo válku poté, co Argentina obsadila Falklandy, Jižní Georgii a Jižní Sandwichovy ostrovy. Po několika týdnech intenzivního boje britské síly vyhnaly argentinské vojáky a ostrovy se vrátily pod kontrolu Spojeného království.
  2. Smrt britské princezny Grace Kelly: Dne 14. září 1982 zahynula při automobilové nehodě na cestě mezi Monakem a francouzským městem Nice princezna Grace Kelly, slavná americká herečka a manželka monackého knížete Rainiera III.
  3. Pápští nunciové unesení v Libanonu: Dne 17. července 1982 byli v Libanonu uneseni tři pápští nunciové, mezi nimiž byl i arcibiskup Angelo Felici, který byl vyslán na misi do Libanonu papežem Janem Pavlem II. Pápští nunciové byli propuštěni až po několika měsících.
  4. Masakr v Sabry a Šatílech: Dne 16. a 17. září 1982 izraelské ozbrojené síly vstoupily do palestinských uprchlických táborů Sabra a Šatíly v Libanonu a provedly masakr, při kterém bylo zabito až 3 500 palestinských civilistů.
  5. Světový pohár ve fotbale: Rok 1982 byl také rokem konání 12. světového poháru ve fotbale, který se konal ve Španělsku. Vítězem se stalo Italské fotbalové mužstvo, které porazilo Německo ve finále.
  6. Start raketoplánu Columbia: Dne 12. dubna 1982 byl vypuštěn raketoplán Columbia na svou první vesmírnou misi. Tato mise byla první misí raketoplánu Columbia a zároveň třetí misí programu raketoplánů NASA.
  7. Masakr na stadionu v Brazílii: Dne 21. června 1982 došlo k tragické události na stadionu Maracaná v Riu de Janeiru, Brazílie