Přeskočit na obsah

Rok 1925

  • R

Rok 1925 byl plný významných událostí na světě. Zde je několik z nich:

  1. Vznik Společnosti národů: 10. ledna 1925 byla podepsána Charte Společnosti národů, mezinárodní organizace založená po první světové válce s cílem udržovat mír a mezinárodní bezpečnost.
  2. John T. Scopes Trial: V létě roku 1925 proběhl slavný soudní proces známý jako „Scopes Monkey Trial“ ve městě Dayton v Tennessee, USA. Proces byl zaměřen na otázku, zda je výuka evoluce v rozporu s učením Bible a zda je povolena ve veřejných školách. Tento proces získal velkou pozornost a byl považován za zápas mezi vědeckým a náboženským pohledem na evoluci.
  3. Publikace románu „Velký Gatsby“: V roce 1925 byl vydán román „Velký Gatsby“ od amerického spisovatele F. Scotta Fitzgeralda. Tento román je považován za jedno z nejvýznamnějších děl americké literatury 20. století a je často zařazován do seznamů nejlepších knih všech dob.
  4. Zavedení televizního vysílání: 26. ledna 1925 byl uskutečněn první veřejný pokus s televizním vysíláním v Londýně, Spojené království. Byla to první krok k rozvoji televizního vysílání, které se stalo důležitou součástí masového média ve 20. století.
  5. Dokončení Mezinárodní dálnice Route 66: V roce 1925 byla dokončena Route 66, slavná mezinárodní dálnice v USA, která spojuje Chicago v Illinois s Santa Monicou v Kalifornii. Route 66 se stala jednou z nejslavnějších dálnic na světě a stala se symbolem amerického automobilového kultu.
  6. Narození Paula Newmana: Slavný americký herec Paul Newman se narodil 26. ledna 1925. Newman byl jedním z nejvýznamnějších hereckých talentů své doby a získal mnoho ocenění za svou filmovou kariéru, včetně Oscara za nejlepšího herce.
  7. Vznik Spojených národů: 24. října 1925 byla podepsána Locarnská dohoda