Přeskočit na obsah

Rok 1922

  • R

Konference v Génově: V lednu a únoru 1922 se konala mezinárodní konference v Génově, která měla za cíl vyřešit finanční a ekonomické problémy po první světové válce. Jedním z významných výsledků konference byla vytvoření Banky pro mezinárodní vypořádání (Bank for International Settlements – BIS), která měla sloužit jako centrální banka pro centrální banky.

Irsko-velká Británie: V roce 1922 byl podepsán anglo-irský mírový dohoda, která ukončila irský boj za nezávislost a vedla k vytvoření Irského svobodného státu, který zahrnoval většinu ostrova Irska. Severní Irsko však zůstalo součástí Velké Británie jako Severní Irsko.

Velký požár v Chicagu: V říjnu 1922 vypukl ve městě Chicago v USA velký požár, který zničil více než 2 000 budov a způsobil rozsáhlé škody.

Založení BBC: V roce 1922 byla založena Britská rozhlasová společnost (British Broadcasting Company – BBC), která se později stala jednou z nejvýznamnějších a největších rozhlasových a televizních společností na světě.

Vznik Sovětského svazu: V prosinci 1922 byl založen Sovětský svaz, který zahrnoval Ruskou sovětskou federativní socialistickou republiku, Ukrajinskou sovětskou socialistickou republiku, Běloruskou sovětskou socialistickou republiku a Zakavkazskou federativní sovětskou socialistickou republiku.

Slavnostní otevření Egyptského muzea: V roce 1922 bylo slavnostně otevřeno Egyptské muzeum v Káhiře, které je jedním z nejvýznamnějších muzeí věnovaných starověkému Egyptu a obsahuje mnoho cenných exponátů, včetně známého pokladu faraona Tutanchamona, který byl objeven právě v roce 1922.