Přeskočit na obsah

Jak by vypadala civilizace, pokud by se každý stát dlouhodobě dokonale izoloval?

  • J

Pro každý stát by byl vytvořen originální informační systém a nebylo by možné zjistit co se děje v cizině, bylo by to jako by byl každý stát ostrovem jakým byla v minulosti třeba Austrálie. Za celý život byste se nepotkali s cizincem a nemuseli se tak učit ve škole; angličtinu, latinu, němčinu, ruštinu atd. Každý operační a redakční systém by byl dokonale lokalizovaný a UEFI by bylo konečně v češtině s českou nápovědou. Každý stát by se staral jenom o sebe a nebyli by zde už možné války.

Co by si každý stát vyrobil to by si i spotřeboval, žádný vývoz a dovoz u; informací, programů, zboží, služeb, ideologie, kultury, umění atd. by nebyl nikde na světě už možný, místo banánů by zde byli jablka, místo hořčice by zde byl křen atd. Nepotřebovali bychom z ciziny kupovat drahé zbraně a jiné zbytečnosti. Důsledky takovéto extrémní izolace po tisíc let by byly obrovské a měly by vliv na všechny aspekty života. Život by byl v mnoha ohledech mnohem jednodušší, ale také mnohem obtížnější. Na stranu jednoduchosti, lidé by měli méně informací na zpracování.

Nevěděli bychom o žádných katastrofách, válkách nebo politických konfliktech po celém světě. Lidé by pravděpodobně strávili méně času sledováním zpráv a více času zaměřením se na svou národní komunitu a její potřeby. Výuka cizích jazyků by už byla evolučně zbytečná, ale lidé by mohli najít nečekanou hodnotu ve studiu starých systémů, které by mohly sloužit jako důležité vazby s minulostí. 

Na straně obtíží by izolace znamenala, že by se nám ztratil přístup k celosvětovému trhu a výrobkům a technologiím, které nejsou k dispozici nebo nejsou vyráběny v našem vlastním státě. To by mohlo vést k obrovským problémům v mnoha oblastech atd. Některé potraviny, které jsou dnes základem našeho jídelníčku, by také nemusely být k dispozici. Každý stát by se musel spolehnout na své vlastní zdroje a talenty, což by znamenalo, že by měl potíže s některými úkoly a možná by byl i nucen opětovně vynalézat něco, co už jinde existuje. 

Kromě toho by tato izolace globálně zabraňovala; imigraci, emigraci, pandemii, válce atd. což by mohlo vést k mnoha změnám nebyli by už u nás; Slováci, Romové, Ukrajinci atd. Bez možnosti se přestěhovat by byla svoboda každého jednotlivce vážně omezena. Z psychologického hlediska by člověk mohl cítit, že je uvězněn ve svém vlastním národním světě, s omezenými možnostmi a bez schopnosti srovnání nebo pochopení života jinde. Celkově by takový svět byl mnohem klidnější, ale také by byl méně nápaditý, méně rozmanitý a méně volný.