Přeskočit na obsah

F-35 vs Gripen-E

  • F

Je to podobné jako by si ekonomický chudák, chtěl koupit nový sportovní vůz Ferrari. Na jedné straně stát nemá peníze na; školy, zdravotnictví, důchody atd. a na druhé straně bude investovat do zbytečných drahých stíhaček F-35 to mi rozum nebere.

Správná cesta je v modernizaci na Gripen – E, komu není rady tomu není pomoci, připomíná mi to výběr počítače, kdy si můžeme koupit levný nebo drahý počítač, k čemu je mi drahý počítač, když jeho veliký výkon nepotřebuji a na to co dělám mi stačí levný počítač kde je nainstalovaná Linuxová distribuce.

Proč jsou naše vlády 105 let ekonomicky negramotné? Problémem je zde dogmatická totalita spojená s policejním režimem, demokracie nemůže být tam kde není mezi lidmi ekonomická a mocenská rovnost, pořád platí, co je dovoleno těm, co jsou nahoře to je zakázáno těm, co jsou dole. Otázkou je, zda potřebujeme nejmodernější vojenskou technologii jako je F-35.

F-35 disponuje technologiemi jako je stealth a také může nést pokročilé zbraně jako jsou řízené bomby nebo řízené střely vzduch-vzduch či vzduch-země. Na druhé straně, Gripen-E je stíhačka čtvrté generace, která disponuje vyspělým aviatickým systémem, schopností nést pokročilé zbraně a také může být vybavena zařízením pro elektronický boj. Celkově lze říci, že pokud je hlavním kritériem cena, pak je Gripen-E lepším řešením.

Ale pokud je hlavním kritériem bojové schopnosti a technologická vyspělost, pak je lepší volbou F-35. Co se týče preferencí našich vlád, je třeba brát v úvahu, že tyto volby jsou často ovlivňovány politickými a strategickými hledisky, a ne pouze ekonomickými. Pokud jde o ekonomickou gramotnost, je důležité si uvědomit, že hospodaření veřejných financí je složité a je třeba brát v úvahu mnoho různých aspektů, včetně potřeb národní bezpečnosti.