Přeskočit na obsah

Čím více zde bude robotů tím méně zde budou potřeba lidi

  • C

Existuje určitá pravda v tom, že s nárůstem automatizace a robotizace může docházet k redukci pracovních míst pro lidi. To se již stalo v mnoha průmyslových odvětvích, jako jsou například výroba automobilů, zpracování potravin, sklizně plodin atd.

Nicméně, zvýšená automatizace a robotizace také vytváří nová pracovní místa v oblasti vývoje, výroby a údržby robotů a dalších automatizovaných systémů. Kromě toho může robotizace vytvářet nové příležitosti v oblastech, které byly dříve příliš nebezpečné nebo obtížné pro lidi, jako například prohlubování mořského dna nebo výzkum vesmíru.

Navíc, i když roboti mohou nahrazovat určité práce, stále existují činnosti, které roboti nejsou schopni provádět, jako například tvořivé a inovativní práce, komunikace s lidmi nebo práce vyžadující lidskou empatii a intuici.

Takže, i když se zdá, že s nárůstem automatizace a robotizace může docházet ke snižování počtu pracovních míst pro lidi, mohou být vytvářena nová pracovní místa v nových odvětvích a technologiích.