Rok 1997

Rok 1997 byl plný významných událostí na celém světě. Některé z nich zahrnují:

  1. Předání Hongkongu Číně: Dne 1. července 1997 proběhlo oficiální předání bývalé britské kolonie Hongkongu zpět do čínské suverenity. Toto předání bylo součástí dohody mezi Spojeným královstvím a Čínou, která byla nazývána „Jeden stát, dva systémy“, a zajišťovala zachování zvláštního statutu Hongkongu jako zvláštní administrativní oblasti Číny.
  2. Oslava 50. výročí nezávislosti Indie: Dne 15. srpna 1997 oslavila Indie 50. výročí své nezávislosti. Tato událost byla doprovázena slavnostmi a oslavami po celé zemi.
  3. Podpis Kjótského protokolu: Dne 11. prosince 1997 byl podepsán Kjótský protokol, který byl mezinárodní dohodou zaměřenou na omezení emisí skleníkových plynů, které přispívají k globálnímu oteplování. Protokol byl podepsán na summitu OSN o změně klimatu v Kjótu, Japonsko, a stal se jedním z klíčových dokumentů ve snaze bojovat proti změně klimatu.
  4. Smrt princezny Diany: Dne 31. srpna 1997 zahynula princezna Diana, bývalá manželka britského prince Charlese, při automobilové nehodě v Paříži, Francie. Její smrt vyvolala smutek a šok po celém světě a stala se jednou z nejvýznamnějších událostí roku 1997.
  5. NASA sondy na Marsu: V roce 1997 byly vyslány dvě sondy na Mars – Mars Pathfinder a Mars Global Surveyor. Mars Pathfinder byla první sonda, která na Marsu přistála a vyslala na Zemi fotografie a další data z povrchu Marsu. Mars Global Surveyor byla orbitální sonda, která mapovala povrch a atmosféru Marsu.
  6. Finanční krize ve východní Asii: V roce 1997 došlo ke krizi na finančních trzích v několika zemích východní Asie, včetně Thajska, Jižní Korey a Indonésie. Tato finanční krize měla významné dopady na světovou ekonomiku

Čtěte dál

PředchozíDalší