Rok 1998

Rok 1998 byl plný významných událostí po celém světě. Zde je několik důležitých událostí, které se staly v tomto roce:

  1. Impeachment prezidenta USA Billa Clintona: Prezident Bill Clinton byl v prosinci 1998 obviněn z perjury a zneužití pravomoci v souvislosti s aférou Lewinsky, což byl skandál spojený s jeho sexuálním vztahem s Monicou Lewinskyovou, stážistkou Bílého domu. Byl nakonec impeachmentem, tedy obžalováním, ale byl zproštěn viny v senátu.
  2. Založení Mezinárodního trestního soudu: Mezinárodní trestní soud byl založen 17. července 1998, aby se stalo trvalým a nezávislým tribunálem pro trestní stíhání válečných zločinů, zločinů proti lidskosti a genocidy.
  3. Atomové testy Indie a Pákistánu: V květnu 1998 provedly Indie a Pákistán sérii jaderných testů, čímž se staly jadernými státy. Tato událost zvýšila napětí v regionu a vyvolala mezinárodní obavy ohledně šíření jaderných zbraní.
  4. Světový pohár ve fotbale 1998: Ve Francii se konal 16. ročník Světového poháru ve fotbale. Vítězem se stalo domácí mužstvo Francie, které porazilo Brazílii ve finále.
  5. Globální finanční krize: V roce 1998 došlo k finanční krizi, která začala v Asii a rychle se rozšířila do dalších částí světa. Krize zasáhla několik zemí a měla závažné dopady na světovou ekonomiku.
  6. Letadlový neštěstí u Lockerbie: V prosinci 1998 byl bývalý libyjský agent Abdelbaset al-Megrahi uznán vinným za odpovědnost za bombový útok na letadlo Pan Am nad městem Lockerbie ve Skotsku v roce 1988. Při této tragédii zahynulo 270 lidí.
  7. Hubbleův vesmírný dalekohled: V roce 1998 byla do vesmíru vyslána kosmická mise, která měla za cíl opravit a vylepšit funkčnost Hubbleova vesmírného dalekohledu. Tato mise byla úspěšná a Hubbleův dalekohled

Čtěte dál

PředchozíDalší