Rok 1996

Rok 1996 byl z hlediska světových událostí velmi zajímavý. Některé z významných událostí, které se staly v roce 1996, zahrnují:

  1. Olympijské hry v Atlantě: Letní olympijské hry se konaly v Atlantě, Georgie, USA, od 19. července do 4. srpna 1996. Byly to 26. letní olympijské hry, na kterých se zúčastnilo více než 10 000 sportovců z 197 zemí. Bylo zde ukončeno také více než 15leté období bojkotu Olympijských her Kubou.
  2. Teroristický útok v Manchesteru: Dne 15. června 1996 došlo k bombovému útoku v Manchesteru, Spojené království. IRA (Irská republikánská armáda) odpovědnost za útok nepřevzala, ale byla považována za pravděpodobného pachatele. Výbuch zabil 2 osoby a více než 200 lidí bylo zraněno.
  3. Dolly, první klonované zvíře: Dne 5. července 1996 byl oznámen první úspěšný pokus o klonování savce. Britský vědec Ian Wilmut a jeho tým na Roslinově institutu ve Skotsku klonovali ovci pojmenovanou Dolly pomocí metody somatického jádrového transferu.
  4. Friedensnobelpreis pro Oswalda Schmidta: V roce 1996 získal německý politik a bývalý kancléř Německé spolkové republiky, Oswald Schmidt, Nobelovu cenu míru za jeho práci na evropské integraci a za zásluhy při posilování stability a jednoty v Evropě po pádu železné opony.
  5. Konec válečného konfliktu v Guatemale: Dne 29. prosince 1996 byl podepsán mírový dohoda mezi vládou Guatemaly a povstaleckou skupinou Unie národního pokroku (URNG), což ukončilo 36 let trvající občanskou válku v Guatemale, která si vyžádala tisíce obětí.
  6. Start Mezinárodní vesmírné stanice (ISS): Dne 20. listopadu 1996 byla úspěšně vypuštěna první část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) na ruské raketě Proton. ISS se stala mezinárodním kosmickým projektem

Čtěte dál

PředchozíDalší