Rok 2000 březen

  1. Dotcom bublina: V březnu 2000 dosáhla tzv. „dotcom bublina“ svého vrcholu. Jednalo se o období, kdy akcie internetových společností, tzv. dotcomů, dosahovaly extrémně vysokých hodnot na burzách. Nicméně tato bublina brzy praskla, což mělo závažné důsledky pro celosvětové trhy.
  2. Výsledky prezidentských voleb v Rusku: V březnu 2000 byl Vladimir Putin zvolen prezidentem Ruské federace po rezignaci tehdejšího prezidenta Borise Jelcina. Toto bylo první zvolení Putina na prezidentský post a zahájilo jeho dlouhodobé působení na nejvyšší politické pozici v Rusku.
  3. Masakr v sídlech tibetských mnichů: V březnu 2000 provedla čínská vláda invazi do sídel tibetských mnichů v klášterech Gaden, Sera a Drepung. Během této akce bylo zabitých nebo zraněno několik stovek lidí a tisíce mnichů byly zatčeny.
  4. Bombové útoky v Indii: Na začátku března 2000 došlo k několika bombovým útokům v indickém městě Bangalore, které si vyžádaly několik obětí a zraněných. Tyto útoky byly provedeny islamistickou extremistickou skupinou, která byla spojována s teroristickou organizací Al-Káida.
  5. Otevření Tate Modern: Na konci března 2000 byla otevřena Tate Modern, jedna z nejvýznamnějších uměleckých galerií na světě, nacházející se v Londýně. Tato moderní galerie se zaměřuje na mezinárodní moderní a současné umění a stala se jednou z nejpopulárnějších turistických atrakcí v Londýně.
  6. Slavnostní zahájení letních paralympijských her: V březnu 2000 se konalo slavnostní zahájení letních paralympijských her v Sydney, Austrálii. Tato událost představovala vrchol paralympijských her, které se konaly v září 2000.

Čtěte dál

PředchozíDalší