Rok 1992

Rok 1992 byl plný významných událostí a historických změn po celém světě. Níže je uveden seznam některých důležitých událostí, které se staly v roce 1992:

  1. Rozpad Sovětského svazu: 25. prosince 1991 byl oficiálně rozpuštěn Sovětský svaz, což mělo obrovský dopad na celosvětovou politickou a hospodářskou situaci v roce 1992.
  2. Maastrichtská smlouva: 1. listopadu 1993 vstoupila v platnost Maastrichtská smlouva, která položila základy pro vytvoření Evropské unie (EU). Roku 1992 se smlouva podepsala.
  3. Olympijské hry v Barceloně: V roce 1992 se konaly letní olympijské hry v Barceloně, Španělsko, které se staly jedním z největších sportovních událostí roku. Na těchto hrách se představil například slavný basketbalista Michael Jordan.
  4. Občanská válka v Jugoslávii: Roku 1992 probíhala občanská válka v Jugoslávii, která se rozhořela po rozpadu této země. Válka trvala několik let a měla závažné důsledky pro region.
  5. Rovnice v Irsku: V roce 1992 byla podepsána Rovnice v Irsku, která ukončila násilnosti mezi Irskou republikánskou armádou a britskými silami na severu Irska.
  6. Clintonova vítězství ve volbách v USA: Bill Clinton byl zvolen 42. prezidentem Spojených států v listopadu 1992, porazil tehdejšího prezidenta George H. W. Bushe.
  7. Maastrichtská smlouva: Maastrichtská smlouva, podepsaná v roce 1992, se stala základem pro vznik Evropské unie a zavedení společné měny euro.
  8. Dohoda NAFTA: V roce 1992 byla podepsána Severoamerická dohoda o volném obchodu (NAFTA) mezi Spojenými státy, Kanadou a Mexikem, která měla zásadní vliv na obchod mezi těmito zeměmi.
  9. Narození EU: V roce 1992 byla podepsána smlouva o založení Evropské unie, což byl důležitý krok směrem k větší integraci evropských zemí.
  10. Klimatický summit OSN:

Čtěte dál

PředchozíDalší