Rok 1929

Rok 1929 je nejvíce známý pro událost nazývanou Velká deprese, která byla nejzávažnější a nejdelší ekonomickou krizí v moderních dějinách. Velká deprese začala na konci roku 1929 v USA a rychle se rozšířila do dalších částí světa. Zde je několik důležitých událostí, které se odehrály roku 1929:

  1. Černý čtvrtek (24. října 1929): Tento den je považován za začátek Velké deprese. Na newyorské burze (Wall Street) došlo k masivnímu propadu akcií, když investoři začali prodávat své akcie ve velkém množství, což vedlo k prudkému poklesu hodnot akcií.
  2. Černý pátek (25. října 1929): Den po Černém čtvrtku se na Wall Streetu opět propadly akcie a trh dosáhl svého historického minima. Tento den je považován za nejhorší den během Velké deprese.
  3. Bankovní krachy: Během Velké deprese došlo k mnoha bankovním krachům po celém světě. Tisíce bank a finančních institucí zkrachovaly, což vedlo k bankovním panikám a ztrátě úspor mnoha lidí.
  4. Globální hospodářský pokles: Velká deprese měla vážné důsledky pro světovou ekonomiku. Hrubý domácí produkt (HDP) v mnoha zemích se propadl, rostla nezaměstnanost a průmyslová výroba klesla.
  5. Sociální a politické důsledky: Velká deprese měla také silný vliv na společnost a politiku. Nárůst nezaměstnanosti, chudoby a sociálního napětí vedl k politickým změnám a vzniku nových politických hnutí.
  6. Zákon o prohibici: V roce 1929, uprostřed Velké deprese, vstoupil v platnost zákon o prohibici v USA, který zakazoval výrobu, distribuci a prodej alkoholu. Tento zákon měl široké důsledky pro společnost a ekonomiku, ačkoli byl později zrušen v roce 1933.

Čtěte dál

PředchozíDalší