Přeskočit na obsah

Rok 1930

  • R

Rok 1930 byl plný důležitých událostí a změn na světě. Níže je několik významných událostí, které se odehrály v roce 1930:

  1. Velká hospodářská krize: V říjnu 1929 propukla Velká hospodářská krize, která se v průběhu roku 1930 stala plně rozvinutou celosvětovou hospodářskou krizí. To mělo vážné důsledky pro ekonomiky mnoha zemí a způsobilo ztrátu pracovních míst, bankroty a další ekonomické problémy.
  2. Zakládání státu Vatican City: Dne 11. února 1930 byla podepsána Lateránské dohody mezi Svatým stolcem a Italským královstvím, které uznávaly nezávislost a suverenitu Svatého stolce a vedly k vzniku Vatikánu jako samostatného státu.
  3. První Mistrovství světa ve fotbale: V roce 1930 se konalo první oficiální Mistrovství světa ve fotbale, které se uskutečnilo v Uruguayi. Toto mistrovství světa bylo historicky prvním světovým fotbalovým šampionátem a vyhrála ho Uruguay.
  4. Mohandás Karamčand Gándhí a jeho pochody za nezávislost: V roce 1930 indický vůdce Mohandás Karamčand Gándhí zahájil sérii pochodů za nezávislost, jako součást kampaně za nezávislost Indie na britské nadvládě. Nejznámější z těchto pochodů byl Slaný pochod (Salt March), kdy Gándhí a jeho stoupenci protestovali proti britskému monopolu na sůl.
  5. Výstavba Empire State Building: V roce 1930 byla dokončena stavba slavného mrakodrapu Empire State Building v New Yorku, který se stal jedním z nejznámějších a nejvyšších mrakodrapů na světě.
  6. Letecký rekord: V roce 1930 získal americký pilot Frank Whittle nejrychlejší mezinárodní letadlový rekord, když letěl rychlostí 655,8 km/h.
  7. Horizontální start letadel: V roce 1930 britský letecký konstruktér Edgar Percival vyvinul první úspěšně použitelný systém horyzontálního startu letadel, který umožňoval start a přistání letadel