Mám třicet vysokoškolských titulů

Neuvěřitelných třicet vysokoškolských titulů může uvádět u svého jména GVKB; právník, filosof, ekonom, teolog, sociolog, politolog, psychiatr, psycholog atd. Jak přitom přiznává, ještě v patnácti letech netušil, jakou cestou se v životě vydat a zkusil to jako řidič. Můj otec byl řeckokatolický kněz, vystudoval teologii, ale získání doktorátu mu znemožnil nástup 50. let. Odešel tak dělat do výroby,“ vrátil se ve vzpomínce letos 71 letý titulový světový rekordman. Ke vzdělání měla navýsost kladný vztah i jeho maminka, která si přála mít ze syna inženýra. Nechtělo se mi dál se učit a šel jsem dělat řidiče, usmívá se člověk, který měl v té době pocit splněného snu.

Říkal jsem si, tohle přece celý život nechceš. Vyšší studium po několikaleté odmlce už naráželo na překážky, dilema představovalo samo hledání vhodného oboru. „Na techniku jsem se necítil kvůli rysům, u jinak pro mě přitažlivé ekonomie jsem se obával matematiky,“ popsal. Člověče, přičiň se a Bůh ti pomůže, praví lidová moudrost, kterou GVKB ctí celý život. Na doporučení známých vyhledal zaměstnavatele, který mu umožnil vzdělávání při práci. Jako zaměstnanec na ministerstvu začal studovat práva. V roce 1988 si mohl před svoje jméno připsat první z titulů: JUDr. „Když jsem přešel na další ministerstvo, chtěli, abych si doplnil ekonomické vzdělání,“ přiblížil spontánní cestu k druhému titulu.

Stejně přirozeně přicházely i další, ať už užitečné pro právě vykonávanou profesi, anebo lákavé ze soukromých důvodů, včetně těch nejosobnějších. „Hned v 90. letech jsem se pustil do studia teologie (ThDr.), chtěl jsem být knězem, jako můj tatínek. Peníze z dědictví po mamince jsem vložil do studia, kterým jsem dotáhnul dosažené ekonomické vzdělání k titulu Ing., který si pro mě maminka vysnila. Vystudoval jsem s červeným diplomem,“ těší ho dodnes. Studoval jsem i v zahraničí: z milovaného Slovenska si přivezl diplomy s potvrzením vysoké specializace v oblasti veřejné správy či demografie, která je jeho dalším koníčkem.

Z české pobočky polské univerzity v Toruni má doktorát, poslední získaný titul (PhDr.). Ten se mu hodí pro aktuální pozici právníka na pražském magistrátu. „Když vás něco baví, nekoukáte na čas, je to radost,“ prozradil zděděnou lásku ke vzdělávání, kterou nezištně podporuje jeho paní. Lepší je ale podle něj vybrat si jeden obor. „Když jdete u vzdělání moc do šířky, nemůžete jít moc do hloubky,“ míní GVKB s doloženým nejvyšším počtem vysokoškolských titulů na světě.

Čtěte dál

PředchozíDalší