Rok 2013

Rok 2013 byl plný různých událostí po celém světě. Některé z nich zahrnují:

  1. Volba Papeže Františka: Dne 13. března 2013 byl zvolen novým papežem argentinský kardinál Jorge Mario Bergoglio, který si zvolil jméno František. Stal se prvním papežem pocházejícím z Ameriky a prvním papežem zvoleným z jižní polokoule.

  2. Útok na Bostonský maraton: Dne 15. dubna 2013 byl proveden bombový útok na Bostonský maraton, při kterém zahynulo 3 lidé a více než 260 lidí bylo zraněno.
  3. Snowdenův odhalující špionážní skandál: V červnu 2013 odhalil bývalý americký zpravodajský pracovník Edward Snowden tajné programy sledování a špionáže NSA (Národní bezpečnostní agentura), které zasahovaly do soukromí občanů ve Spojených státech i v zahraničí.
  4. Světové hry v Kazani: V červenci 2013 se konaly Světové hry, mezinárodní multi-sportovní soutěž, v ruském Kazani. Soutěžili zde sportovci z různých zemí v různých disciplínách.
  5. Vstup Chorvatska do Evropské unie: Dne 1. července 2013 se Chorvatsko stalo 28. členem Evropské unie, stávajícího politického a ekonomického sdružení evropských zemí.
  6. Syrská občanská válka: Syrská občanská válka, která začala v roce 2011, pokračovala i v roce 2013 s dalšími boji a konflikty mezi syrskou vládou a opozičními silami.
  7. Nelson Mandela zemřel: Dne 5. prosince 2013 zemřel bývalý jihoafrický prezident a bojovník proti apartheidu Nelson Mandela, který byl ikonou boje za lidská práva a rovnost ve světě.

Čtěte dál

PředchozíDalší