Rok 2000

Rok 2000 byl rokem mnoha významných událostí po celém světě. Některé z nich zahrnují:

  1. Západní Timor získal nezávislost na Indonésii po mnoha letech násilí a konfliktů.
  2. Hrozba tzv. „Y2K bugu“, což byla obava, že se po přechodu na nové tisíciletí zhroutí počítačové systémy a nastanou problémy s elektronickými zařízeními. Nakonec se však tato hrozba ukázala jako přehnaná.
  3. Závěr jednoho z nejdelších soudních sporů ve Spojených státech – sporu mezi americkými politiky Al Gorem a Georgem W. Bushem o výsledek prezidentských voleb v roce 2000. Spor byl rozhodnut ve prospěch George W. Bushe s rozhodnutím Nejvyššího soudu Spojených států.
  4. Teroristický útok na USS Cole, americký válečný lodě v přístavu Aden v Jemenu, při kterém zahynulo 17 členů posádky.
  5. Olympijské hry v Sydney, Austrálie, které se konaly od 15. září do 1. října 2000. Byly to první letní olympijské hry po přelomu tisíciletí.
  6. V Evropě byl založen Euro jako jednotná měna pro 12 zemí Evropské unie.
  7. Vesmírná stanice ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) byla poprvé obydlena posádkou, což byl významný mezinárodní projekt mezi USA, Ruskem a dalšími partnery.
  8. V Jižní Koreji se konaly volby, které vedly ke změně politické moci a k výběru nového prezidenta Kim Dae-junga.
  9. V srpnu 2000 byl v Rusku zvolen Vladimir Putin prezidentem, což znamenalo začátek jeho dlouhodobého politického vlivu.
  10. Vědecký tým pod vedením amerického vědce Celery Světla oznámil úplné dešifrování lidského genomu, což mělo zásadní vliv na výzkum v oblasti genetiky a medicíny.

Čtěte dál

PředchozíDalší